Ένωση vs Ελπίδες: το ντέρμπι των Συκεών “΄βάφτηκε” κιτρινόμαυρο

Σ’ ένα παιχνίδι που δεν είχε απολύτως τίποτα να ζηλέψει από ένα ντέρμπι μιας κατηγορίας πιο ψηλά, μιλώντας ωστόσο πάντα για ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, η Ένωση Συκεών πήρε το τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τις Ελπίδες με σκορ 4-3. Η νίκη της Ένωσης που ήταν η τρίτη στο πρωτάθλημα έφερε την ομάδα του Αλέξη Τζάλλα στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αφού εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Εθνικού Μετεώρων και με ψυχολογία πηγαίνει στον Άγιο Παύλο να αντιμετωπίσει την ΠΑΕ Τερψιθέας Ευαγγελίστριας.

Το παρακάτω κείμενο ανήκει στο website της Ένωσης Συκεών

Σπουδαία νίκη για την ομάδα μας κόντρα στις Ελπίδες στο τοπικό ντέρμπι με 4-3!! Σε ένα ματς για καρδιακούς η Ένωση πέτυχε 4 γκολ και είχε δύο δοκάρια δείχνοντας επιθετική ανωτερότητα όπως και στο κύπελλο που πέταξε τους βαθμούς στις καθυστερήσεις. Η ομάδα μας προηγήθηκε 2-0 με γκολ του Κεμπόρα και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τάσι στην ανατροπή του Κεμπόρα .Το κλασικό δεκάλεπτο της καθίζησης και των λαθών έβαλαν ξανά τον αντίπαλο στο παιχνίδι με ένα τραγικά αστείο πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής!!! Παρόλαυτα η Ένωση κατάφερε να ισοφαριστεί καθώς μέσα σε ένα κλοιό παιχτών έστειλαν οι αντίπαλοι την μπάλα στα δίχτυα. Ο Άγγελος Τάσι που ήταν από τους κορυφαίους με μαγικό σουτ έξω από την περιοχή έβαλε φωτιά στο ματς και την Ένωση ξανά μπροστά ενώ στην επόμενη φάση οι παίχτες μας έκρυψαν την μπάλα και ο Καρακώτας έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι!!! Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση πάτησε την αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις , με το Ρόνι Κατσα να λυτρώνει ξανά την ομάδα μας με κεφαλιά καθώς το τέταρτο γκολ ήταν καθοριστικό. Καρμπον με το πρώτο ημίχρονο ο Καρακώτας μπουκαρε στην περιοχή και έστειλε ξανά τη μπάλα στο δοκάρι με δυνατό σουτ. Ο αντίπαλος αντέδρασε μείωσε σε 4-3 όμως αυτό ήταν το τελικό σκορ. Σπουδαία νίκη για την ομάδα μας στο τοπικό ντέρμπι, που έσπασε και το αήττητο των αντιπάλων !!!

Αγωνίστηκαν οι : Λαφαζανίιδης, Φανουργάκης, Αλμπανάκης, Καραβανάς, Νικολέτος, Τσελεπίδης, Τσαγκαρλής, Τάσι Ζαφειριάδης Καρακώτα,ς Κεμπόρα, Κατσας, Κώστας Παπαδόπουλος,Μπίκος και Μπαλτατζής που έκανε ντεμπούτο !!

ΑΛΕΞΗΣ ΤΖΑΛΛΑΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣΑφιερώνουμε τη νίκη στον άτυχο της φετινής χρονιάς

“Σπουδαία νίκη για την ομάδα μου. Αυτά τα ντέρμπι είναι απαραίτητο να τα παίρνεις για να ωριμάζουν ποδοσφαιρικά οι παίχτες μου και προπονητικά εγώ!! Έχουμε ένα νεανικότατο ρόστερ και αυτό είναι το μεγάλο κέρδος μέσα από αυτές τις νίκες !! Αφιερώνουμε τη νίκη στο Νίκο τον Τσόνιδη τον άτυχο της φετινής χρονιάς που έπαθε στον αγώνα κυπέλλου ρήξη χιαστού και ήθελε μια τέτοια μεγάλη νίκη για δώρο !!