Διπλό πρωτιάς για ΑΕ Ευόσμου μέσα στον Πεντάλοφο

0 - 2
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα  διατηρήθηκε για ακόμα μία αγωνιστική η ΑΕ Ευόσμου η οποία πέρασε από την έδρα της Δόξας Πενταλόφου με σκορ 0-2

Το παρακάτω αποτελεί απόσπασμα από το επίσημο website της Δόξας:

Πραγματοποιώντας άλλη μια μέτρια εμφάνιση η Δόξα Πενταλόφου ηττήθηκε σήμερα στον Πεντάλοφο από την πρωτοπόρο ΑΕ Ευόσμου με τελικό σκορ 0-2. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 15ο λεπτό ο Χιντασέλι απείλησε πρώτος την εστία του Καράμπελα αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 27′ δυνατό σουτ του Παρούση μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 29′ σέντρα του Τανγκου από τα αριστερά και κεφαλιά του Ντόκου, η μπάλα στα χέρια του Καράμπελα. Στο 38′ ο Αναστασιάδης εκτέλεσε φάουλ για την Δόξα από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ πάνω από τα δοκάρια του Αργυρόπουλου. Δύο λεπτά αργότερα (40′) ο Διαμαντίδης εκτέλεσε φάουλ για την Ένωση, ο Κώτσιας έπιασε μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή άουτ. Στο 43′ δυνατό ευθύβολο σουτ του Καρατζάογλου εκτός περιοχής άουτ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50′ ο Μποχώνης εκτέλεσε φάουλ για την Δόξα, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 55′ ο Τσιτλαχίδης ανέτρεψε τον Ματζίρη και ο διαιτητής του αγώνα κ.Παπαδόπουλος καταλόγισε την εσχάτη των ποινών υπέρ της ΑΕ Ευόσμου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαντζίρης αλλά δεν κατάφερε να ευστοχήσει καθώς ο Καράμπελας απέκρουσε εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα (58′) οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Χιντασέλι σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και πριν περάσει την τελική γραμμή ο Μαντζίρης ανενόχλητος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Καράμπελα, κάνοντας έτσι το 0-1. Στο 65′ σουτ του Περτσιούνη εντός περιοχής, ο Καράμπελας μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 68′ τετ α τετ και σουτ του Χιντασέλι, ο Καράμπελας απέκρουσε ενστικτωδώς. Στο 73′ σέντρα σουτ του Τζόλη από τα δεξιά, ο Αργυρόπουλος απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 85′ η ΑΕ Ευόσμου κερδίζει και δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή και πάλι του Μαντζίρη από τον Καράμπελα. Την εκτέλεση αυτή τη φορά ανέλαβε ο νεοεισελθών Καρανδρέας και από τα έντεκα βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καράμπελα, διαμορφώνοντας έτσι το 0-2 για την ΑΕ Ευόσμου. Στο 90′ εκτέλεση φάουλ του Κωστάνογλου για την Δόξα, ο Αργυρόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Τελικό αποτέλεσμα 0-2.

Το παρακάτω αποτελεί απόσπασμα από το επίσημο website της ΑΕ Ευόσμου:

Συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις και τις νίκες, η ομάδα μας επικράτησε στον Πεντάλοφο επί της τοπικής Δόξας με 0-2, με γκολ των Μαντζίρη και Καρανδρέα.

Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο τέταρτο με το σουτ του Χιντασέλι να περνά εκτός, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής μετά από πάσα του Διαμαντίδη και πάλι αστοχησε.

Στο 28ο λεπτό η Α.Ε.Ευόσμου απείλησε με κεφάλια του Ντόκου εντός περιοχής, ενώ η πρώτη καλή φάση της Δόξας ήρθε στο 36’ με την εκτέλεση φάουλ του Αναστασιάδη να καταλήγει λίγο άουτ. Λίγες στιγμές μετά, η «μπλαουγκράνα» έχασε διπλή σπουδαία  ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τους Μαντζίρη και Κώτσια να μην καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 55’, ο Μαντζίρης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος αλλά αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα. Ο υψηλόσωμος φορ πήρε το… αίμα του πίσω, όταν στο 60’ μετά από σέντρα του Χιντασέλι και εκμεταλλευόμενος την ευκαιρία που του δόθηκε και σκόραρε για το 0-1 που έδωσε μια «ανάσα» και προβάδισμα στην ομάδα μας!

Στο 77’ η Πεντάλοφος απείλησε αλλά ο Αργυρόπουλος ήταν εκεί, ενώ στο 85’ ο Καρανδρέας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μαντζίρης έκανε το 0-2 και σφράγισε το τρίποντο για την ομάδα του Γιώργου Τσουκαλίδη.