Γκραν γκινιόλ φινάλε, πήρε το ντέρμπι η Ευκαρπία και αποσπάστηκε 8 βαθμούς

Γκραν γκινιόλ φινάλε στο γήπεδο των Συκεών με την πρωτοπόρο Νίκη Ευκαρπίας να επικρατεί με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι  στο φινάλε του αγώνα και να αυξάνει ακόμα περισσότερο την διαφορά. Απέναντι στην Καλλιθέα η οποία  αν και τα νεαρά της παιδιά έδειξαν πάθος και θέληση για την νίκη η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε κύπελλο και πρωτάθλημα  «φάνηκε»  κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος του αγώνα πρώτο ημίχρονο παρά τις προσπάθειες γηπεδούχων και φιλοξενούμενων το γκολ που ήταν το ζητούμενο για να πάρει μια ομάδα μικρό προβάδισμα δεν ήρθε. Υπήρχε νευρικότητα και μερικά σκληρά μαρκαρίσματα, σε αθλητικά πλαίσια πάντα, με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου και να οδηγεί τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη η Νίκη μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια της Καλλιθέας και στους δύο θεσμούς ήταν εμφανής με την Νίκη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τις ευκαιρίες. Το παιχνίδι φαινόταν πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δύο δοκάρια των Μποχώνη και Μποζίδη καθώς και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων  σταμάτησαν ισάριθμες φορές την Ευκαρπία να ανοίξει το σκορ.

Αυτό που δεν κατάφερε να γίνει πριν,  έγινε στο 90’ του αγώνα όταν ο Πότσι που πέρασε λίγα λεπτά πριν στην αναμέτρηση κέρδισε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Καραμανλής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και γράφοντας το τελικό 0-1.

Σκόρερ: Καραμανλής (90’ πεν)

Διαιτησία: Παγώνης (Ντάβελας, Κουφός)

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Τσακίρης,  Πεχλιβανίδης, Κοτσάκης, Ζαφείριου, Δημακάκος, Βλάχος,  Ιωαννίδης, Ντέμκα, Καραμεσούτης, Πατσιάβας, Βουτσκίδης.

Αγωνίστηκαν ακόμα οι: Σιβάκης και Λάζος

ΝΙΚΗ: Γιώτας, Ανδρέακος, Μποχώνης, Σάββας, Καραμανλής, Χαίδευτός, Αμοιρίδης, Τοπαλίδης, Ανδριόπουλος, Μποζίδης, Παντος.

Αγωνίστηκαν ακόμα οι : Καμαριώτης, Μπλόσμι και Πότσι