Μακεδονικός: Show Ζαννάκη και επιστροφή στις νίκες

Μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες που κατέληξαν σε ισοπαλίες, ο Μακεδονικός κατάφερε επιτέλους να μετουσιώσει σε τρίποντο την απόλυτη υπεροχή του στο γήπεδο κόντρα στον αντίπαλο του. Θύμα των «πρασίνων» ο Εθνικός Γιαννιτσών, την αντίσταση του οποίου κατέβαλαν με σκορ 2-0 και δύο τέρματα από τον Μιχάλη Ζαννάκη.

Ο 21 ετών winger έκανε «πάρτι» στη σημερινή αναμέτρηση, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Το 1-0 ήρθε στο 15ο λεπτό, ύστερα από πολύ ωραία σέντρα του Καραμπά και εκτέλεση του Ζαννάκη σε πρώτο χρόνο με το δεξί, με τον τερματοφύλακα Σαββουλίδη να βρίσκει τη μπάλα αλλά να μην μπορεί να αποτρέψει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Το 2-0 σημειώθηκε στο 54ο λεπτό, με τον Ζαννάκη να υποδέχεται την ωραία διαγώνια πάσα του Καράμπελα, να αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο με ντρίμπλα και να σουτάρει εύστοχα με το αριστερό πόδι, νικώντας αμυντικούς του Εθνικού και Σαββουλίδη.

Ο Μακεδονικός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην αναμέτρηση, με κατοχή που άγγιξε το 80% και πολλές κλασικές ευκαιρίες. Σε μία από αυτές, στο 7ο λεπτό, ο Δοϊρανλής που ξεχώρισε για τον τρόπο που ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και την κυκλοφορία των «πρασίνων», νικήθηκε από τον Σαββουλίδη παρότι σούταρε ολομόναχος λίγο πιο πλάγια από το σημείο του πέναλτι. Ακολούθησε μια στιγμή όπου ο Τσιαμπάζης δεν κατάφερε να βρει γεμάτα τη μπάλα όταν αυτή «έσκασε» στα πόδια του μετά από σουτ του Καστριτσέα.

Στην τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους, ο Σαββουλίδης απέκρουσε εντυπωσιακά την ωραία κεφαλιά του Ρακαβίνα, που αγωνίστηκε ως επιθετικός σήμερα για το σύνολο του Ανδρέα Παντζιαρά.

Στο δεύτερο μέρος, μετά το γκολ του Ζαννάκη ο Μακεδονικός έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Ιγνατίδη στο 63′, όταν ο προ πενταλέπτου αντικαταστάτης του Ρακαβίνα αστόχησε σε τετ-α-τετ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Καθώς κυλούσε ο χρόνος, ο Μακεδονικός διαχειρίστηκε με μεγάλη άνεση το προβάδισμα του, συνέχισε να έχει τη μπάλα στην κατοχή του και να μην απειλείται επουδενί στα μετόπισθεν, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή, τη 2η στη φετινή σεζόν (εκ νέου κόντρα σε ομάδα από τα Γιαννιτσά), ο Μακεδονικός αναρριχήθηκε στην 5η θέση, όπου πλέον ισοβαθμεί με τον Εδεσσαϊκό και την Αναγέννηση Πλαγιάς στους 11 βαθμούς (ακολουθεί ο Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων Ημαθίας με 10 βαθμούς και δύο παιχνίδια λιγότερα, αναμετράται αύριο με τον ΠΑΟ Κουφαλίων για την 8η αγωνιστική).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 2-0
Σκόρερ: Ζαννάκης (15′, 54′)