Πρεμιέρα με νίκη στο κύπελλο για Αίαντα Ευόσμου 2-1 τις Ελπίδες ΑΕ Ευόσμου

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 2

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕ ΕΥΌΣΜΟΥ 1

Με ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ένα λίγο πριν το φινάλε του δευτέρου ο Αίας Ευόσμου πήρε δύσκολα την νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς στην πρώτη φάση του κυπέλλου έναντι στις Ελπίδες ΑΕ Ευόσμου.

Οι δύο ομάδες που μοιράζονται το ίδιο γήπεδο και όπως είναι λογικό κάποιοι ποδοσφαιριστές είναι και φίλοι εκτός των τεσσάρων γραμμών  έδειξαν αρκετά καλά στοιχεία για πρώτο ουσιαστικά επίσημο ματς της χρονιάς. Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου οι «τυπικά» γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κανίδη, σκορ το οποίο παρά τα φιλότιμες προσπάθειες και των μεν και των δε στην συνέχεια του ημιχρόνου δεν άλλαξε. Στην επανάληψη ο Αίας πίεζε να ένα δεύτερο γκολ το οποίο θα «κλείδωνε» ουσιαστικά την νίκη και θα έδινε τους τρεις βαθμούς και οι Ελπίδες για την ισοφάριση που θα τους ξαναέβαζαν μέσα στο παιχνίδι. Έτσι και έγινε στο 65’ ο Τσιμπέρης έφερε το ματς στα ίσα. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε με τέρμα του Λαζαρίδη στο 76.

Σκόρερ: Κανίδης (19’), Τσιμπέρης (65’), Λαζαρίδης (76’).

ΑΙΑΣ: Κουγιουμτζίδης, Χιμετίδης, Αρκουτζίδης, Κανίδης, Σαχόλι, Τσουκαλίδης, Πασχαλίδης, Γαβρίδης, Παπατριανταφύλλου, Κιλιγκαρίδης, Λαζαρίδης
ΕΛΠΙΔΕΣ: Αναγνώστου, Κεραμιδόπουλος, Κουντουράς, Ανδρεανίδης, Κυριακίδης, Κυρίτσης, Τσιμπέρης, Χύτας, Αλημπαρούτης, Τομπουλίδης, Δημητρακόπουλος