Στο νοσοκομείο ποδοσφαιριστής του Μακεδονικού, ήττα στο απογευματινό φιλικό

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο Μακεδονικός το απόγευμα του Σαββάτου (24/09) στην Μηχανιώνα, με αντίπαλο τον Ποσειδώνα.

Παρουσιάζοντας εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, οι «Ψαράδες» είχαν δοκάρι νωρίς και έπειτα άνοιξε το σκορ με τον Γκέσιο στο 8ο λεπτό.

Στο 37ο λεπτό, ο Ξανθόπουλος έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και σκορ ημχρόνου, αφού ο Ξιφιλίνος αστόχησε σε τετ-α-τετ από πλεονεκτική θέση.

Ο  Μπουλάτοβιτς είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «πράσινους» με μια κοντινή κεφαλιά που απέκρουσε ο Κυριακίδης, όμως στη φάση αυτή τραυματίστηκε σοβαρά στην μύτη από αγκωνιά, υπέστη αιμορραγία και μάλιστα ένιωσε έντονη ζάλη, με αποτέλεσμα να δεχτεί για αρκετή ώρα τις πρώτες βοήθειες και να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο με φορείο και από το στάδιο με ασθενοφόρο, με υποψίες για διάσειση.

Μετά το διήμερο ρεπό, ο Μακεδονικός ταξιδεύει την Τρίτη (27/09) στην Πτολεμαΐδα και το Αθλητικό Κέντρο «Ευάγγελος Παντελίδης», όπου και θα παραμείνει ως το Σάββατο (01/10), αντιμετωπίζοντας την τελευταία ημέρα σε φιλική αναμέτρηση τον Αλμωπό Αριδαίας.

(μέρη από το δελτίο τύπου του Μακεδονικού)