Μακεδονικός: Συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει – Εκπληκτική εμφάνιση αλλά… δεν πήρε το τρίποντο

Ο Μακεδονικός αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) κόντρα στον Εδεσσαϊκό σε μια αναμέτρηση όπου η ετοιμότητα και η ποιότητα της ομάδας του Ανδρέα Παντζιαρά, πέντε μήνες μετά την αναβολή του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, εξέπληξε…

Μπορεί το τελευταίο παιχνίδι του ο Μακεδονικός να το έδωσε στις 25 Οκτωβρίου, όμως το απόγευμα της Κυριακής (11/04) οι παίκτες του Παντζιαρά έπιασαν το νήμα ακριβώς από εκεί που το είχαν αφήσει: στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια ήταν καλύτεροι σε κάθε έδρα, αλλά πήραν μόνο μία νίκη και το ίδιο έργο εκτυλίχθηκε και κόντρα στον Εδεσσαϊκό, πέντε μήνες μετά.

Η ομάδα της Πέλλας προηγήθηκε στην Ευκαρπία με γκολ του Πούπη στο 17ο λεπτό, με τον Μακεδονικό να έχει το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας συχνά στην περιοχή του Ηλιόπολου και αναζητώντας την ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» ανέβασαν υπερβολικά στροφές και αγωνίστηκαν σαν να μην είχε μεσολαβήσει ποτέ η πεντάμηνη αποχή, δείγμα της εξαιρετικής τους ποιότητας αλλά και της δουλειάς που πραγματοποίησε τον τελευταίο μήνα και όχι μόνο το προπονητικό επιτελείο.

Ο Ανδρέας Παντζιαράς έριξε στο παιχνίδι τον Ιγνατίδη (στην ανάπαυλα), που πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό ντεμπούτο χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει, ενώ η «χρυσή» αλλαγή ήταν τελικά αυτή του Μαυρομάτη, στο 61′. Δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, ο ταχύτατος winger σκόραρε μετά από δυνατό παράλληλο γύρισμα του εξαιρετικού σήμερα Ζανάκη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Μακεδονικός έχασε μοναδικές και πολλαπλές ευκαιρίες με Ιγνατίδη, Τσουκάνη, Πολυζωίδη, Ζανάκη και Διγκόζη (που έκανε και αυτός ντεμπούτο με τον Μακεδονικό, όπως και ο Ρακαβίνας), καθόλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, καταγράφοντας συνολικά 14 τελικές (9 στην εστία!) έναντι 3 του Εδεσσαϊκού.

Τέλος, οι «πράσινοι» ζήτησαν δύο οφθαλμοφανή πέναλτι σε ανατροπές των Προσκυνητόπουλου και Τσουκάνη εντός περιοχής από αντίπαλο αμυντικό, με τον Αναστασόπουλο να μην συγκινείται σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

Ήταν η τρίτη εφετινή ισοπαλία για τον Μακεδονικό, που έχει πλέον συγκεντρώσει 6 βαθμούς σε 5 αγώνες.

Να σημειωθεί ότι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Παύλου Δήμου και του κ. Γιώργου πριν τη σέντρα του αγώνα.