13 νίκες σε 16 παιχνίδια για τον «οδηγό» του 3ου ομίλου Ιάσων Αυγής

Πέρασε και απ την Ηλιούπολη ο Ιάσων. Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι- γιορτή για τους γηπεδούχους (το τελευταίο εντός έδρας) και κομβικής βαθμολογικής σημασίας για τους φιλοξενούμενους, οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο την νίκη. Ο αρκετός κόσμος που συγκεντρώθηκε στο πλαστικό της Ηλιούπολης, παρακολούθησε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με τους δύο αντιπάλους να κάνουν είσοδο στον αγωνιστικό χώρο με τα παιδιά της Ακαδημίας των γηπεδούχων και την Μασκότ να ομορφαίνει την ήδη ηλιόλουστη ημέρα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν με τους Θεοδοσίου και Σπάση. Ο Ιάσων είχε την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα 25 λεπτά και έδινε το ρυθμό στο ματς. Η Νικόπολη προσπάθησε να παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων και άρχισε να παίρνει μέτρα μετά το ημίωρο. Η αστοχία στην τελική πάσα και οι βεβιασμένες ατομικές ενέργειες κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο. Η ζέστη σε συνδυασμό με το πλαστικό τερέν και την διακοπή του Πάσχα, «έριξαν» κατακόρυφα τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σπάση όταν σε τετ α τετ ευστόχησε για το 0-1 στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Με «σπασμένα» φρένα συνέχισαν οι Αργοναύτες και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μετά από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας στον χώρο του κέντρου από τους Αθανασιάδη-Θεοδοσίου-Ζηρίδη, ο τελευταίος σέρβιρε στον Θεοδοσίου για να γράψει με πλασέ το 0-2.

Στο 64ο λεπτό σε solo ενέργεια του Ζηρίδη ο Γιαννακίδης σκόραρε με βόλε για το 0-3. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης, διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και εκτόξευσε το σκορ στο 0-4. Η ομάδα ρου Χρήστου Ιωαννίδη απείλησε διαδοχικά με τους Λαζαρίδη, Ντολεγκα και Παυλίδη, χωρίς όμως να βρουν στόχο. Στο 74ο λεπτό γράφτηκε ο επίλογος του ματς απ τον Χαντζιάρα, ο οποίος εκμεταλλευόμενος όμορφη ατομική ενέργεια του Καζαρτζιάν, πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-5.Οι προσπάθειες των γηπεδούχων για κάποιο γκολ δεν καρποφόρησαν και το τελικό σκορ σφράγισε τις προσπάθειες και των δυο ομάδων.

Η σύνθεση των νικητών Μητακίδης, Λαφτσίδης, Ουρδούδης, Τεκίδης, Μυλωνάς, Αθανασιάδης, Θεοδοσίου, Τσελεκίδης, Σπάσης, Ζηρίδης, Γιαννακιδης.

Αγωνίστηκαν και οι: Αγαπητός, Αναστασιάδης, Χαντζιάρας, Καζαρτζιάν και Πανταλέων.

Ευχάριστο νέο για τους γηπεδούχους , το γεγονός ότι για 3η-4η φορά μέσα στην σεζόν, η ομάδα παρουσιάζεται πλήρης χωρίς απουσίες μετά και την επάνοδο του Αναστασιάδη από τον τραυματισμό του. Στον πλέον αμφίρροπο 3ο όμιλο των play-off, όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική των μπαράζ, εκεί όπου θα κριθεί ο πρωταθλητής της χρονιάς που θα κερδίσει και το πολυπόθητο εισιτήριο ανόδου στην Ά 1 κατηγορία με την ομάδα της Αυγής να υποδέχεται την τελευταία αγωνιστική την ΑΕ Φιλύρου.