Αήττητος και στο +14, ρίχνει κλεφτές ματιές στην Α1 ο Σοχός

Πήρε και το ντέρμπι ο Εθνικός Σοχου. 2-1 τον Κεραυνό Κολχικού.

Στο τοπικό ντέρμπι του 2ου ομίλου, Σοχός και Κολχικόο αναμετρήθηκαν με στόχο την νίκη, ο καθένας για τους δικούς του λόγους. Με αρκετές απουσίες παρατάχθηκαν και οι δυο ομάδες. Μετά το πρώτο «νευρικό» δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και απείλησαν χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ανάπτυξη, ο Εθνικός ευτύχησε να προηγηθεί λίγο πριν το ημίωρο όταν σουτ του Γίλη κατέληξε στα δίχτυα του Κολχικού. Οι πράσινοι στην μοναδική στιγμή τους στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν στο 35 με κεφάλια από κοντά έπειτα από στατική φάση να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Εθνικός, παρ’ όλα αυτά μετουσίωσε σε γκολ μια ακόμη όμορφη φάση, όταν στο 38ο λεπτό ο Χατζηαγοράκης σέρβιρε στον Κωστίδης και αυτός με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 2-0 λίγο πριν το 40 λεπτό, με τους γηπεδούχους να χάνουν μοναδική ευκαιρία λίγο πριν το ημίχρονο να τριπλασιάσουν τα τέρματα τους.

Στο 2ο μισό με την βροχή να κάνει την εμφάνιση έντονα, μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο 3-0 με τους Καμπέρι, Χατζηαγοράκη, Τζόλη να αστοχούν. Κάπου εκεί ο Κεραυνός άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Σε ελεγχόμενη φάση στο 70ο λεπτό ο Παπαδόπουλος κέρδισε πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Καφετζής.

Ο Κεραυνός πήρε ψυχολογία και στο επόμενο 10λεπτο έφτασς κοντά στην ισοφάριση με τους Κοσμοίδη, Παπαδόπουλο να μην μπορούν να νικήσουν τον Πρέτσι. Στα εναπομείναντα λεπτά πριν την λήξη, το ματς έγινε αρκετά σκληρό με τον διαιτητή Μπάτζιο να δείχνει αρκετές κάρτες.

Το τελικό 2-1 ήρθε με τον Σόχο να «κρατάει» τη νίκη και την εμφάνιση του πρώτου 60 λέπτου και το Κολχικό να έχει τις 2 καλές στιγμές του από το 70-80 χωρίς όμως να παίρνει κάτι περισσότερο από τον αγώνα.