Απολαμβάνει την “μοναξιά” της κορυφής ο Εθνικός Σοχού

Νίκη 2-0 και πρωτιά στον 2ο όμιλο για τον Εθνικό Σοχού επί ενός αντιπάλου, Γ. Σ. Ηλιούπολης, ο οποίος αδίκως βρίσκεται τόσο χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και το μόνο σίγουρο είναι ότι στα χέρια του coach Κασάπη, θα έρθουν «καλύτερες ημέρες».

Σε έναν αγωνιστικό χώρο ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν αλλά να βγάζουν «νευρικότητα» στην κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάνε συνεχώς σε άμεσο παιχνίδι με μεγάλες μεταβιβάσεις, αλλά κάτι τέτοιο αντιμετωπιζόταν εύκολα από τους γηπεδούχους.

Η πρώτη φάση άργησε να έρθει με τον Καμπέρι να βγάζει τετ α τετ τον Παρούση λίγο πριν το 20 με τον τελευταίο να αποτυγχάνει να σκοράρει. Σε φάση διαρκείας, ο Τσεβρεντζής με όμορφο πλασέ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι λίγο αργότερα. Η Ηλιούπολη πήρε μέτρα στο γήπεδο χώρο, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει τον Μουλαρά. Στο ημίωρο του αγώνα το παιχνίδι έγινε αρκετά «σκληρό» όταν σε επικίνδυνο μαρκάρισμα του επιθετικού της Ηλιούπολης στον Αθανασιάδη και ακολούθως σε επίσης δυνατό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου πάνω στον Καμπέρι, απειλήθηκε «σύρραξη». Χαρακτηριστικό της έντασης και του πάθους των δυο ομάδων, οι 4 κίτρινες κάρτες του ρέφερι στο 1ο ημίχρονο για να επέλθει η πειθαρχία.

Οι πολλές διακοπές χάλασαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Παρ’ όλα αυτά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Χατζηαγορακης «έλυσε» τον γόρδιο δεσμό και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με σουτ εντός περιοχής, έπειτα από πολύ όμορφη κυκλοφορία της μπάλας. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν προσανατολισμό και επιδίωξαν να παίξουν «στρωτό» ποδόσφαιρο από τα μετόπισθεν με τους Πόπτση και Χατζηλούδη να κάνουν παιχνίδι.

Ο Σοχός απελευθερώμενος πλέον και με το προβάδισμα στο σκορ, έψαχνε με υπομονή την στιγμή του για να διευρύνει το σκοράρισμα του. Κάτι τέτοιο επετεύχθη λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Τσεβρεντζης βρήκε κάθετα τον Παρούση και ο τελευταίος με ωραίο διαγώνιο τελείωμα έκανε το 2-0.

Ο coach Στεφανόπουλος προχώρησε σε αλλαγές χωρίς όμως οι γηπεδούχοι να χάνουν την διάθεση τους. Ο νεοεισελθών Αλευράς στο 74ο λεπτό αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Οι κιτρινόμαυροι φόρτωσαν την περιοχή του Μουλαρά και προσπάθησαν να μπουν στο ματς με τον Εθνικό να θωρακίζει τα μετόπισθεν και να παίρνει μια καθαρή νίκη με σκορ 2-0 και εκμεταλλευόμενος τα «στραβοπατήματα» των αντιπάλων ομάδων να πατάει μόνος πρώτος στην κορυφή.

Στο απουσιολόγιο του coach Στεφανοπουλου για το σημερινό παιχνίδι βρέθηκαν οι Φουρτζιου και Πρετσι.