Ασταμάτητο το «τραίνο» του Σοχού έτοιμο να κάνει στάση στην Α1

ΓΣ Ηλιουπολη- Εθνικός Σοχου 0-3

Στο πλαστικό της Ηλιούπολης, αναμετρήθηκαν για την 21η αγωνιστική η ιστορική ομάδα της Ηλιουπόλης απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο Εθνικό Σοχού. Σε έναν αγωνιστικό χώρο που βοηθάει να παιχτεί ποδόσφαιρο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο και κυριάρχησαν κατά κράτος εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, λίγο πριν το 5ο λεπτό απείλησαν με τον Παρούση. Οι κίτρινοι απάντησαν με σουτ άουτ εκτός περιοχής σε γρήγορη αντεπίθεση τους. Στο 18ο λεπτό, μετά από πίεση της μπάλας, ο Καμπέρι εκμεταλλεύτηκε ολέθριο λάθος της αμυντικής γραμμής των γηπεδούχων και προ κενής εστίας έκανε το 0-1. Επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων τα επόμενα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα,οι οποίοι αφού απείλησαν εκ νέου με τους Παρούση, Φούρτζιου, «έγραψαν» πριν το ημίωρο το 0-2 με τον Γίλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Καμπέρι και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι κίτρινοι απείλησαν μετά το 40’ με στατικές φάσεις και κεφαλιές των Πόπτση και Χατζηλούδη, με κυριότερη ευκαιρία τους στο 45 λεπτό την κεφαλιά του μεσοεπιθετικού τους.

Ομάδα με πολλά φρέσκα πόδια και τρεξίματα οι γηπεδούχοι, μπήκαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου προσπαθώντας να «μπουν» ξανά στο παιχνίδι κυρίως με στατικές φάσεις. Μετά το 60, ο Εθνικός ξαναπήρε την υπεροχή και έλεγξε πλήρως τον αγώνα. Δεν κατάφερε να σκοράρει με τους Παρούση, Φούρτζιου και Σαρίκη. Το τελικό 0-3 σημειώθηκε στο 83ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χατζηαγοράκη.