“Ατσαλάκωτος” ο Σοχός, πήρε την 3η εκτός έδρας νίκη και συνεχίζει

Στο γήπεδο των Λαγυνών αναμετρήθηκαν οι δυο “Εθνικοί” του 2ου ομίλου της Α’ κατηγορίας με τους φιλοξενούμενους, Σοχός, να επιστρέφουν στις νίκες 2-3 μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής και να «οδηγούν» την κούρσα παρέα με τον Κεραυνό Κολχικού.

Σ’ έναν αγώνα όπου οι καιρικές συνθήκες «έπαιξαν» τον ρόλο τους, με το θερμόμετρο να αγγίζει τους 27 βαθμούς στα τέλη Οκτώβρη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση. Ήδη στο πρώτο 10λεπτο απείλησαν με σουτ των Παρούση και Χατζηαγοράκη να σταματούν είτε στον κίπερ και καπιτάνο των γηπεδούχων είτε στα δοκάρια.

Οι παίκτες των Λαγυνών προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα με διαγώνιες μπαλιές στα ταχύτατα εξτρέμ τους και γρήγορες αντεπιθέσεις. Κεφαλιά του Καμπέρι σταμάτησε και πάλι στο οριζόντιο δοκάρι στο 30λεπτο, πριν ακολουθήσει χαμένο τετ α τετ του Ζαχαριάδη, και άλλες δυο χαμένες ευκαιρίες σε σουτ των Φούρτζιου και Χατζηαγοράκη.

Τον «γόρδιο» δεσμό έλυσε ο Σαρίκης λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν σε φάση διαρκείας μετά από κόρνερ πλάσαρε υποδειγματικά μετά από σπάσιμο του Καλτσίδη για το 0-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σοχος διπλασίασε τα τέρματα του όταν μετά από κλέψιμο της μπάλας στο χώρο του κέντρου και γρήγορη δημιουργία, ο Τζόλης σέντραρε, ο Σαρίκης «σέρβιρε» στον Καμπέρι και ο τελευταίος «έγραψε» με βολέ το 0-2, το οποίο και ήταν σκορ ημιχρόνου.

Παρά την καθολική υπεροχή του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι σε ανύποπτη φάση μετά από ασταθές διώξιμο της άμυνας του Σοχού έκαναν το 1-2 στο 50 και ξαναμπήκαν για τα καλά στο παιχνίδι. Οι πανηγυρισμοί όμως διήρκεσαν λίγο, πριν ο Παρούσης με σόλο ενέργεια βρει τον Χατζηαγοράκη ο οποίος με πλασέ στην κίνηση αύξησε και πάλι τον δείκτη του σκορ σε 1-3.

Οι πολλές αλλαγές και διακοπές χάλασαν τον ρυθμό και το κρεσέντο ευκαιριών των φιλοξενούμενων. Σε ανύποπτη φάση λίγο πριν το 80ο λεπτο, ο Ιβανάι έσπασε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή και ο επερχόμενος συμπαίκτης του έκανε το 2-3, κάνοντας το ματς «Ροντέο».

Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα των Λαγυνών πήρε μέτρα στο γήπεδο και με μεγάλες μπαλιές «φόρτωσε» την αντίπαλη περιοχή, χωρίς όμως να σημειωθεί κάτι αξιόλογο με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει τον Σοχό να «πανηγυρίζει» ένα αγχωτικό όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι τρίποντο.