“Χορταστική” ισοπαλία στο ντέρμπι ανάμεσα σε Κολχικό και Σοχό

Κεραυνός Κολχικού- Εθνικός Σοχού 2-2

Ισόπαλο έληξε το πρωινό ντέρμπι δυο εκ των πιο «ιστορικών» ομάδων του 2ου ομίλου της Α κατηγορίας. Με παρουσία αρκετών φιλάθλων στην κερκίδα του Κολχικού ξεκίνησε το παιχνίδι, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με «πατημένο» το πόδι στο γκάζι και κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο ημίωρο του αγώνα.

Απείλησαν σε μεγάλο βαθμό από στατικές φάσεις αλλά και παιχνίδι στο «ανοιχτό» γήπεδο κυρίως από την αριστερή τους πλευρά. Λίγο πριν το μισάωρο σε κερδισμένο φάουλ του Εθνικού, ο Χατζηαγοράκης με αριστουργηματική εκτέλεση πάνω από το τείχος κέρδισε τον Παπαδόπουλο και έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι «αφυπνίστηκαν» και πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Σε ολιγωρία της άμυνας, ο Γίλης σημάδεψε το δοκάρι. Από στατική φάση ήρθε η ισοφάριση για τους πράσινους λίγο πριν το ημίχρονο. Σε καλοχτυπημένο κόρνερ του Καφετζή, λανθασμένα μέσα από την μικρή περιοχή η μπάλα χτύπησε στον Αλευρά και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό επαναλήφθηκε. Ο Εθνικός μπήκε και πάλι πολύ δυνατά στο παιχνίδι και από κόρνερ του Τσεβρεντζή και κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι του Αντωνίου προηγήθηκε εκ νέου στο 55, παίρνοντας την ψυχολογία με το μέρος του.

Η αναμέτρηση άνοιξε για τα καλά από εκεί και πέρα. Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Κολχικού, οι Αλευράς, Παρούσης και Χατζηαγορακης δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα. Ο Κεραυνός μετά από γρήγορη ανάπτυξη της μπάλας από δεξιά έφερε το παιχνίδι και πάλι στα «ίσια», με διαγώνιο πλασέ του Γίλη που κέρδισε τον Πρέτσι στο 72ο λεπτο.

Στα εναπομείναντα λεπτά και οι δυο ομάδες είχαν τις στιγμές τους για να πάρουν το τρίποντο. Σε τεράστια ευκαιρία στο 87′ μεταξύ Καμπέρι και Χατζηαγοράκη, ο τελευταίος αφού άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο, έστειλε την μπάλα άουτ. Ακολούθως σε αντεπίθεση οι γηπεδούχοι «έδειξαν τα δόντια τους» και σε μια ακόμα στατική φάση προκάλεσαν πανικό στην εστία του Πρέτσι.

Λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Τσεβρεντζής αστόχησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αφού είχε ακολουθήσει το σουτ του Τζόλη σε κόρνερ. Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Τικόζογλου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο σε φιλικό κλίμα, ανταλλάσσοντας ευχές για «Καλή συνέχεια».

Η ομάδα του Άκη Στεφανόπουλου είχε και πάλι στο απουσιολόγιο της, τους Φούρτζιου και Σαρίκη.

Η σύνθεση του Κολχικού: Παπαδόπουλος Στάθης, Βαλαβάνης, Μυλωνάς, Ανδρονικίδης, Καφετζής, Γϊλης, Αργύρης, Πολύζος, Τσισμαλίδης, Παπαδόπουλος Στέλιος, Μαγγανάρης

Αγωνίστηκαν ακόμα οι Τσουμπάκης και Παπαδόπουλος

Η σύνθεση του Σοχού: Πρέτσι, Τζόλης, Ζαχαριάδης, Καλτσίδης, Αντωνίου, Αθανασιάδης, Χατζηαγοράκης, Καμπέρι, Τσεβρεντζής, Αλευράς

Αγωνίστηκαν ακόμα και οι Γιαννακάκης και, Κεσίσης.