Χριστούγεννα στην κορυφή για Εθνικό Σοχού

Ποντιακός Πολυδενδρίου- Εθνικός Σοχου 1-3

Πέρασμα και από το Πολυδένδρι για τον Εθνικό Σοχού στο πρωινό παιχνίδι της Κυριακής για τον 2ο όμιλο της Α κατηγορίας. Σε έναν πολύ βεβαρυμένο αγωνιστικό χώρο λόγω των έντονων καιρικών συνθηκών των προηγούμενων δυο ημερών, αναμετρήθηκαν δυο απότις καλύτερες ομάδες του ομίλου και έκαναν «κατάθεση» ψυχής παρά τις δυσκολίες του γηπέδου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν την υπεροχή, με τον αντίπαλο να μένει στο δικό του μισό και να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο οι μπλε έχασαν τεράστια ευκαιρία από κοντά με τον Γαλλή να κρατάει την ομάδα του στο 0 σε μοναδικές ευκαιρίες των Φούρτζιου και Καμπέρι. Το μοτίβο δεν άλλαξε στο παιχνίδι με τον Σοχό να χάνει πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τους Φούρτζιου και Χατζηαγοράκη. Σε κόντρα επίθεση λίγο πριν το ημίωρο ο Ποντιακός απείλησε με τον Τσέτσο στιγμή που ήταν και η μοναδική ευκαιρία του στο πρώτο μισό.

Ο αγωνιστικός χώρος ήταν σε κακή κατάσταση κυρίως στο κεντρικά σημεία του γηπέδου με τις δυο ομάδες να εκδηλώνουν τις επιθέσεις τους κατά βάση από τα πλάγια. Ο Εθνικός παρά το γεγονός ότι κέρδισε παρά πολλά κόρνερ και φάουλ δεν κατόρθωσε να προηγηθεί στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλουςς στην ισοπαλία. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και μετά την ανάπαυλα. Η κούραση έπαιξε τον ρόλο της και οι αποστάσεις άνοιξαν.

Οι μπλε απείλησαν με τον Παρούση λίγο πριν το 50 με τον Ποντιακό να απαντά με σουτ άουτ εντός περιοχής. Κάπου εκεί ο Εθνικός «ταρακουνήθηκε», πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και δημιουργία, ο Τσεβρεντζης λίγο πριν την μια ώρα αγώνα σκόραρε με κεφαλιά. Η ψυχολογία πήγε με το μέρος των φιλοξενούμενων. Το σουτ του Τσέτσου για τον Ποντιακό βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην αμέσως επόμενη φάση σε φάση διαρκείας εντός περιοχής ο Χατζηαγοράκης έγραψε το 0-2. Οι αλλαγές βοήθησαν τον Εθνικό να διατηρήσει το ίδιο τέμπο στο παιχνίδι. Σε αντεπίθεση που δημιούργησε λίγα λεπτά αργότερα τελείωσε την υπόθεση νίκη και πάλι με τον Χατζηαγοράκη, ο οποίος σκόραρε εντός περιοχής. Στα εναπομείναντα δέκα λεπτά και αφού ο Εθνικός δεν σκόραρε με χαμένες ευκαιρίες από πλεονεκτική θέση των Φούρτζιου και Παρούση, ο Ποντιακός βρήκε το γκολ που έψαχνε στην τελευταία φάση του παιχνιδιού με πλασέ από κοντά. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Γιαννάκου, ο οποίος πέρασε απαρατήρητος όπως και το διαιτητικό τρίο βρήκε τις δυο ομάδες να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο σε άριστο κλίμα ανταλλάσσοντας ευχές για Καλές γιορτές, μιας και μεσολαβεί η διακοπή των Χριστουγέννων.

Παρά το γεγονός ότι σε αυτό τον αγωνιστικό χώρο ήταν δύσκολο να παιχτεί ποδόσφαιρο και οι δυο ομάδες έδειξαν τις «αρετές» τους και προσπάθησαν για το καλύτερο.