Δεν “κόστισε” η ισοπαλία στον Σοχό, πρώτος αήττητος και στο +6

Στο ντέρμπι του 2ου ομίλου, στον Σοχό ο πρωτοπόρος και αήττητος Εθνικός υποδέχθηκε την δεύτερη ΑΕ Φιλύρου σε ένα αμφίρροπο αγώνα. Με την έναρξη του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν την κυκλοφορία της μπάλας και προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως από τις πτέρυγες με την ΑΕ να αμύνεται καλά και να στοχεύει σε αντεπιθέσεις με τους ταχύτατους μεσοεπιθετικούς της.

Οι πολλές στατικές φάσεις που κέρδισαν οι γηπεδούχοι, τα σουτ των Γίλη-Φούρτζιου- Χατζηαγοράκη, οι εκπληκτικές επεμβάσεις του Λαζαρίδη και το σκληρό παιχνίδι στα όρια του αντιαθλητικού ήταν από τα κυρία χαρακτηριστικά του πρώτου ημίωρου.. Ο Μπουλαλάς δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Πρέτσι σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και λίγο πριν την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό οι γηπεδούχοι σε γρήγορη ανάπτυξη βγήκαν από τα δεξιά με τον Φούρτζιου να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Γίλη ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους που ήταν και σκορ ημιχρόνου

Γκολ για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν εντονότατα οι φιλοξενούμενοι για οφσάιντ. Μετά την ανάπαυλα οι ΑΕ Φιλύρου πήρε μέτρα στο γήπεδο και κέρδισε αρκετά φάουλ, με την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων παρ´όλα αυτά να μην απειλείται από τις σέντρες που επιχειρήθηκαν. Μετά το 55ο λεπτό, ο οι κυανόλευκοι πήραν και πάλι τα ηνία του ματς αλλά βρήκαν απέναντι του στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν έναν εκπληκτικό αντίπαλο γκολκίπερ.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι και η ΑΕ μπήκε και πάλι στην συνάντηση στην πρώτη της τελική προσπάθεια στο 2ο ημίχρονο στο 72ο λεπτο. Σε εκπληκτική αντεπίθεση και όμορφη συνεργασία από τα αριστερά ο Μπεγκλής (που είχε περάσει νωρίτερα σαν αλλαγή) με διαγώνια κίνηση και καρφωτή κεφαλιά τελείωσε υποδειγματικά την φάση «γράφοντας» το 1-1.

Προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί το «σοκ» του Σοχού τα Φίλυρο αναθάρρησε. Σε ένα οριακό παιχνίδι οι γηπεδούχοι στο τελευταίο 10λεπτο χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες με τον Γίλη, τον Χατζηαγοράκη και τον Τσεβρεντζή και την επιδραστική παρουσία του Τσιόοκα στην επίθεση δεν κατόρθωσαν να πάρουν το 3ποντο. Αφήνοντας κενά στα μετοπισθεν και παίρνοντας ρίσκα, δεν το πλήρωσαν αφού η ΑΕ Φιλύρου ήταν «βιαστική» στην τελική πάσα στις 2-3 υποψίες αντεπίθεσεις που δημιούργησε.

Το τελικό 1-1 δεν κόστισε σε κανένα πρακτικά απ την στιγμή που οι συνδιεκδικητές «σκόνταψαν». με την μεταξύ τους διαφορά του +6 να διατηρείται και τους υπόλοιπους να μένουν πίσω στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Εθνικός Σοχού: Πρέτσι, Τζόλης, Ζαχαριάδης, Καλτσίδης, Αθανασιάδης, Γιαννακάκης, Χατζηαγοράκης, Τσεβρεντζής, Γίλης, Φούρτζιου, Παρούσης

Αγωνίστηκαν και οι : Δεκάκης, Σαρίκης, Καμπερι και Τσιόκας.

ΑΕ Φιλύρου: Λαζαρίδης, Τσότρας, Αναγνώστου, Καλαμπάκας, Ράπτης, Γ. Τοπουζίδης, Ν. Τοπουζίδης, Κουτουνίδης, Μπουλαλάς, Τσιόγκας, Κελσίου.

Αγωνίστηκαν ακόμα και οι: Θ. Μπεγκλής, Νικολαΐδης , Νταλιάνης, Ταρασίδης,  και Αμαλίδης Σ.