Στο Μπαμ της μεταγραφικής περιόδου, πριν καλά καλά αυτή ξεκινήσει επίσημα , προχώρησε ο Κεραυνός Κολχικού. Ο Παύλος Γϊλης που πριν ανοίξει το παζάρι των μεταγραφών διεκδικήθηκε από πολλές ομάδες τα βρήκε σε όλα με τον Κεραυνό Κολχικού όπου θα ηγηθεί επιθετικά της ομάδας στην Α’ κατηγορία.
![](https://goalpress.gr/wp-content/uploads/2023/06/gilis-1-1024x1024.jpg)
Ο νεαρός επιθετικός έχει συνεργαστεί στο παρελθόν με τον προπονητή των πρασίνων Αλέξη Γενίκομσου , στην Δόξα, ήταν από τους πρώτους που ο προπονητής ήθελε να φέρει στην ομάδα του και μάλιστα το ρεπορτάζ μας αναφέρει πως αυτή η “συνεργασία” άργησε λίγο εφόσον ο παίκτης ήτα κοντά στο να έρθει στον Κεραυνό από τον Ιανουάριο.
Ο Γϊλης σε δύο χρονιές έχει πετύχει 44 γκολ σε επίσημα παιχνίδια και πάνω από 50 ακόμα στα φιλικά.