Εθνικός Σοχού: η καλύτερη άμυνα- επίθεση στον όμιλο ακούει στο όνομα του

Εθνικός Σοχού- Αίας Ευόσμου 4-1

Στην πρώτη αγωνιστική του 2ου γύρου, αναμετρήθηκαν δυο ομάδες με την δική τους ιστορία στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΜ. Σε έναν αγώνα ιδανικών καιρικών συνθηκών, οι πρωτοπόροι και γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν από πολύ νωρίς με τον Καμπέρι λίγο πριν το δέκατο λεπτό όταν έκλεψε την μπάλα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σκόραρε προ κενής εστίας.

Ο Αίας προσπάθησε να απαντήσει χάνοντας ευκαιρία με τον «αειθαλή» Γαβρίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος των γηπεδούχων αλλά πλάσαρε αδύναμα. Οι γηπεδούχοι χάνοντας κατά σειρά μοναδικές ευκαιρίες με τους μεσοεπιθετικούς τους, κατόρθωσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους λίγο πριν το ημίωρο και συγκεκριμένα στο 23ο λεπτό με τον Γίλη να κλέβει την μπάλα αλλά να μην κατορθώνει να βρίσκει στόχο και τον Καμπέρι να κάνει από κοντά το 2-0.

Μέχρι την ανάπαυλα οι μπλε δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες αφού κατόρθωσαν να αποσοβήσουν το 2-1. Στο 43ο λεπτό το 3-0 ήρθε από διαγώνιο σουτ του Παρούση το οποίο πήρε μια περίεργη τροχιά αφού πρώτα είχε κοντράρει στον αμυντικό του Αίαντα Ευόσμου. Με την ίδια διάθεση εκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους που αντιμετωπίζοντας μια ομάδα που ήρθε να παίξει «μπάλα» στον Σοχό, βρήκαν αρκετούς χώρους και έκαναν το 4-0 στο 55΄ με τον Γίλη, εκμεταλλευόμενος σπάσιμο μπάλας του Παρούση μέσα στην περιοχή.

Τα εναπομείναντα λεπτά φάνηκε να έχουν «διαδικαστικό» ρόλο με τις δυο ομάδες να παίζουν ελεύθερα, χωρίς σκοπιμότητα. Ο Αίας δεν κατόρθωσε με τον Κιλιγκαρίδη να σκοράρει και ο Εθνικός αστόχησε εις διπλούν με τον Τσιόκα να σημαδεύει το δοκάρι και τον Φούρτζιου να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Το τελικό 4-1 γράφτηκε με όμορφη προσπάθεια και τελείωμα των φιλοξενούμενων εντός της περιοχής. Οι δυο ομάδες αποχώρησαν σε όμορφο κλίμα από τον αγωνιστικό χώρο ανταλλάσσοντας ευχες για «καλή συνέχεια».