Μεγάλη νίκη με ανατροπή της Καλλιθέας Π. Φ. επί των αήττητων Ακριτών

2 - 1
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

Το ντέρμπι της ΑΕ Καλλιθέας Παναγίας Φανερωμένης και των Ακριτών Συκεών ανάμεσα σε δύο ομάδες που μοιράζονται την ίδια έδρα αλλά και τους ίδιους στόχους τελείωσε με μεγάλη νικήτρια την τυπικά γηπεδούχο με σκορ 2-1. Το ματς παρ’ όλο που και οι δύο είχαν άγχος για το αποτέλεσμα έδειξαν καλά στοιχεία αποδυκνείοντας πως  δίκαια φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ λίγο πριν λήξει το ημίχρονο με το υπέρ τους 0-1 να είναι το τελικό του πρώτου 45λέπτου. Στην επανάληψη  το άγχος μεταφέρθηκε περισσότερο στην Καλλιθέα η οποία ήθελε το γκολ που θα τις έδινε το δικαίωμα να μπει στο παιχνίδι. Από την άλλη οι Ακρίτες βγήκαν μπροστά για το 0-2 που θα τους έβαζε “κυρίαρχους” του αγώνα.  Με την συμπλήρωση  μιας ώρας παιχνιδιού αναμέτρησης η Παναγία Φανερωμένη ισοφάρισε, με το ματς να αποκτά ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Τεντόγλου και Μίντης με διορθωτικές αλλαγές από κει και πέρα έπαιξαν όλα τα χαρτιά τους για να φτάσει η ομάδα τους στην νίκη.

Αυτή  ήρθε τελικά για την Καλλιθέα που με τέρμα του Ηλιάδη στο 81′ ολοκλήρωσε την ανατροπή και πέτυχε σπουδαία νίκη επί ενός  εκ των βασικών αντιπάλων της στην υπόθεση play off.