Διπλό πρωτιάς για τα ΙΕΚ 0-2 μέσα στις Συκιές

0 - 2
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

Στο ντέρμπι της Α1 Ακρίτες και ΙΕΚ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο «πνιγμένοι» απ το άγχος και την βαθμολογική σημασία του αγώνα. Η νευρικότητα, τα πολλά λάθη και οι αρκετές διακοπές σημάδεψαν το πρώτο 45 λεπτο. Οι Ακρίτες είχαν κατά βάση την υπεροχή της μπαλας, αλλά δεν μπορουσαν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Μπούκα.

Προσπαθώντας με υπεραριθμία στην αριστερή πλευρά κατά βάση με τον Δάλλα να δημιουργήσουν καταστάσεις και τον Χαρίση να βγαίνει σε θέση «10» να υποδεχτεί την μπάλα. Δεν κατόρθωσαν να σημειώσουν κάποια μεγάλη φάση στα πρώτα 45 λεπτά με τους Σφέτκο, Σούβλατζή και Μαυροματίδη να αμύνονται σωστά.

Από την άλλη πλευρά, τα ΙΕΚ δίνοντας χώρο στον αντίπαλο, στόχευαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση με τους Αβραμίδη, Νικηφορίδη. Στις περισσότερες των περιπτώσεων, οι προσπάθειες τους, απέβαιναν «άκαρπες» με μοναδική εξαίρεση την τεράστια ευκαιρία του Αβραμίδη στο 38ο λεπτό, ο οποίος μετά από διαγώνια κάθετη πάσα του Τάχατου βρέθηκε στα 3 μέτρα από τον Παναγιωτίδη, με τον κιπερ των γηπεδούχων να βάζει «stop» και να κρατάει το 0 για την ομάδα του.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι Ακρίτες είχαν «ανούσια» υπεροχή και κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να βρουν λύσεις. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, το παιχνίδι φυσιολογικά θα «άνοιγε». Στο 51 σε open play κατάσταση οι Ακρίτες βρήκαν σημαντική φάση με τον Παπαγαθονικου να μην μπορεί να κερδίσει τον Μπούκα. Μέχρι το 65ο λεπτό δεν σημειώθηκε απολύτως τίποτα αξιοσημείωτο στο παιχνίδι με τα πολλά φάουλ και τις διακοπές να συνεχίζονται.

Στο 68′ απειλούν εκ νέου οι Ακρίτες με ατομική ενέργεια του Σωμαράκη να αποσοβείται από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Ακολούθησαν δυο στατικές φάσεις των γηπεδούχων από καλές θέσεις οι οποίες δεν καρποφόρησαν. Κόντρα στην ροή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 77ο λεπτό, τα ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ έπειτα από κερδισμένο κόρνερ και φάση διαρκείας εντός περιοχής, ο Σφέτκος με βολε έκανε το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. (Μια φάση η οποία ελέγχεται για οφσάιντ αλλά απ’ ότι φαίνεται καλύπτεται ο σκόρερ των φιλοξενούμενων).

το αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, απ το σημείο του πέναλτι. Σε γρήγορη αντεπίθεση ο Νικηφορίδης ανετράπη εντός περιοχής από τον Χριστοδουλίδη με τον Αβραμίδη να κερδίζει τον Παναγιωτίδη από τα 11 βήματα και να «μπιζάρει» με τον πανηγυρισμό «Δεν ακούω» την κερκίδα τον Συκεών.

Οι Ακρίτες προσπαθώντας να συνέλθουν από το «σοκ», ανέβασαν παίκτες στην αντίπαλη περιοχή προκειμένου να μειώσουν και να μπουν στο παιχνίδι παίρνοντας φυσιολογικά ρίσκα και αφήνοντας χώρους στα μετόπισθεν. Στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε ο Βασαίτης από πλευράς Ακριτών με το τελευταίο σφύριγμα του άριστου Γκορτίλα και των βοηθών του ντέρμπι να «γράφει» το τελικό 0-2 και να δίνει τεράστια νίκη στους «εκπαιδευτικούς».