1 - 2
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

Το παρακάτω report ανήκει στη Δόξα Πενταλόφου, doxapentalofoumas.blogspot.com:

Στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Α1′ που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στον Πεντάλοφο, η τοπική Δόξα γνώρισε την ήττα από έναν μέτριο Παύλο Μελά με τελικό σκορ 1-2. Οι Πενταλοφίτες αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ και αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική τους προσπάθεια θα μπορούσαν να πάρουν έστω το ισόπαλο αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο και στο 11′ τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Δόξα, όταν ο Γίλης πέρασε όλη την άμυνα του Παύλου Μελά, βρέθηκε τετ α τετ με τον Αθανασίου αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει καθώς ο έμπειρος τερματοφύλακας μπλόκαρε τη μπάλα την τελευταία στιγμή. Στο 21′ ο Μαυροματίδης εκτέλεσε φάουλ για τον Παύλο Μελά, ο έμπειρος Λεωνίδας Κολώνης έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Καράμπελα, 0-1. Στο 25′ δυνατό σουτ του Αβραμίδη εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ πάνω από τα δοκάρια του Καράμπελα. Πέντε λεπτά αργότερα (30′) ο διαιτητής του αγώνα κ.Γιαννάκος δεν καταλόγισε καταφανέστατο πέναλτι υπέρ της Δόξας σε ολοφάνερη ανατροπή του Γίλη, ξεσηκώνοντας “θύελλα” αντιδράσεων από τους γηπεδούχους γι’ αυτή του την απόφαση. Στο 38′ εκτέλεση φάουλ από τον Κωστάνογλου, ο Αθανασίου εύκολα μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 42′ ο Αβραμίδης έβγαλε συρτή σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από πολλά σώματα καταλήγοντας άουτ. Στο 44′ δυνατό σουτ του Μαυροματίδη εντός περιοχής, ο Καράμπελας μπλόκαρε τη μπάλα. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54′ ο Εμμανουηλίδης σούταρε από πλεονεκτική θέση αλλά ο Αθανασίου μπλόκαρε τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα (57′) με πανομοιότυπο τρόπο ο Παύλος Μελάς πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν ο Ιορδανίδης εκτέλεσε φάουλ για τους φιλοξενούμενους και ο Κολώνης με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-2 μέσα σε έντονος πανηγυρισμούς. Στο 66′ ο Γίλης ωραία κάθετη μπαλιά στον Εμμανουηλίδη κι αυτός με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου, μειώνοντας έτσι το σκορ σε 1-2. Στο 82′ σέντρα του Τσιτλαχίδη από τα δεξιά και σουτ του Κωστάνογλου, η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 86′ φοβερή ατομική προσπάθεια του Γίλη, πέρασε όλη τους αμυντικούς του Παύλου Μελά αλλά πριν προλάβει να πλασάρει τελευταία στιγμή η μπάλα αποκρούσθηκε από τον Αθανασίου σε κόρνερ. Τελικό αποτέλεσμα 1-2.