“Αφεντικό” του 2ου ομίλου οι Ακρίτες, με το ίδιο σκορ του 1ου γύρου επικράτησαν και πάλι των ΙΕΚ

0 - 2
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

Ντέρμπι με τα όλα του στην Τριανδρία. Μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι ομάδες ξεκίνησαν να «ζωηρεύουν» στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την υπεροχή και να προσπαθήσουν να απειλήσουν μέσω των στατικών φάσεων.

Στο 26ο λεπτό η πρώτη τελική φάση σημειώθηκε από τα ΙΕΚ όταν σε κεφάλια μετά από κόρνερ ο Παναγιωτιδης απέκρουσε εντυπωσιακά. Σε γενικές γραμμές, και οι δυο προπονητές προσέγγισαν αρκετά συντηρητικά τον αγώνα, προσπαθώντας να διαφυλάξουν την αμυντική τους γραμμή.

Η δεξιά πτέρυγα των γηπεδούχων με Νικηφορίδη-Μαυροματίδη και αντίστοιχα η αριστερή των φιλοξενούμενων, όπου ο Δάλλας «κατέβαινε» πλαγιά για να κάνει υπεραριθμία και να δημιουργήσει παιχνίδι ήταν οι κύριοι συντελεστές ανάπτυξης των δυο ομάδων. Στον χώρο του κέντρου δεν υπήρχε κενός χώρος, επομένως από τις πλευρές προσπάθησαν οι δυο προπονητές να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό, με περίσσια νευρικότητα και πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις ήταν εμφανές ότι θα κρινόταν στην στιγμή-στο γκολ. Στο 45 διαγώνιο σουτ του Χαρίση πέρασε παράλληλα από την εστία του Μπαντη. Ο αγώνας παρά το γεγονός ότι καλύφθηκε τηλεοπτικά με live μετάδοση, συγκέντρωσε πολύ κόσμο στο..στολίδι της ΕΠΣΜ, γήπεδο της Τριανδρίας.

Οι Ακρίτες μπήκαν εξίσου δυνατά και στο 2ο ημίχρονο είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 52 όταν μετά από γρήγορη κυκλοφορία και κάθετη πασα στον Ζώη Χαρίση, ο πρώτος σκόρερ των Ακριτών δεν λάθεψε και κέρδισε σε τετ α τετ τον Μπαντη για το 0-1. Με την είσοδο του Διαμαντίδη και μετά το 60ο λεπτό, οι «εκπαιδευτικοί» προσπάθησαν να δημιουργήσουν, περνώντας και τον Νικηφορίδη στην αριστερή πτέρυγα, με τους Ακρίτες να κρατάνε ψηλά την άμυνα τους και να μην επιτρέπουν την εύκολη ανάπτυξη των γηπεδούχων. Απείλησαν στο 65ο λεπτο με σουτ του Τάχατου να περνάει λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι όμως έφτασαν πολύ κοντά στο 0-2 όταν «φωτοβολίδα» του Δάλλα στο 67ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή. Έντονες διαμαρτυρίες στο 72ο λεπτο για υποδειχθέν οφσάιντ του Σωμαράκη. Στο 75ο λεπτό απείλησαν και πάλι οι φιλοξενούμενοι σε εκτέλεση φαουλ του Δάλλα. Απάντησαν οι γηπεδούχοι στο 75 με κεφάλια του Σουβλατζή να καταλήγει κόρνερ.

Το 0-2 έγινε στο 87ο λεπτό όταν μετά από βολέ του Παναγιωτίδη και διεκδίκηση της μπάλας, ο Σουβλατζής στην προσπάθεια του να πάρει καλύτερη θέση από τον Ματακίδη και να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2 (αυτογκόλ).

Το τελικό 0-2 κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας και της θέλησης που επέδειξε η ομάδα των Ακριτών για την νίκη. Η διαιτητική τριάδα του ντέρμπι ήταν άριστη και πέρασε απαρατήρητη, δείχνοντας το υψηλό επίπεδο διαιτητών που έχει η Ένωση μας.

Ο coach Μίντης κέρδισε «κατά κράτος» την μάχη των πάγκων. «Κλειδί» για την νίκη ήταν η τακτική των φιλοξενούμενων όταν δεν είχαν την μπάλα με το press πολύ ψηλά στο γήπεδο.