Επέστρεψε στις νίκες ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου

2 - 0
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

Αγχωτική έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι αλλά δίκαιη νίκη πήρε ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου επιστρέφοντας στις νίκες σε ένα κομβικό σημείο του μίνι πρωταθλήματος των πλέι άουτ. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ωραιοκάστρου μπήκε αποφασισμένη να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. μέχρι το 20΄ο Κεραυνός είχε την υπεροχή αλλά βρήκε απέναντι του μια καλή αμυντική γραμμή από την Καλλιθέα και έναν εντυπωσιακό Παπουτσή που κράτησε το μηδέν σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις. . Στο 24′ όμως ένα λάθος των φιλοξενούμενων στο κέντρο του γηπέδου το εκμεταλλεύτηκε ο έμπειρος Τσίτας μπήκε στην περιοχή και από τα πλάγια πλάσαρε ιδανικά τον Παπουτσή ανοίγοντας το σκορ.

Νωρίτερα στο 14′ διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν το συρτό σουτ του Παπαϊωάννου απέκρουσε στα πλάγια ο Παπουτσής και νέο σουτ του Κωστάνογλου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας. Στο 17′ από πλεονεκτική θέση το δυνατό σουτ του Τσίτα απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων

Το ημίχρονο τελείωσε 1-0 με το γκολ του Τσίτα που αναφέραμε παραπάνω.. Το δεύτερο ημίχρονο παίχτηκε στην μεγαλύτερη διάρκεια του με δυνατή βροχή που δυσκόλεψε υπερβολικά όλους τους ποδοσφαιριστές. Στο 48′ μεγάλη φάση για το Ωραιόκαστρο να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι με ένα δεύτερο γκολ αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Παπαϊωάννου απέκρουσε κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή ο Καρατζίδης. Από εκεί και έπειτα ανέβασε την απόδοση της η Καλλιθέα βοηθούμενη και από τις αλλαγές του κ. Καβάση αλλά ήταν ακίνδυνη στην τελική προσπάθεια.

Στο 63′. με δεύτερη κίτρινη πήρε κόκκινη κάρτα ο Πέτσας της Καλλιθέας σε ένα σημείο του αγώνα που πατούσε καλύτερα η ομάδα του κ. Καβάση παρά την πολύ δυνατή βροχή. Από την άλλη πλευρά όσο περνούσαν τα λεπτά τόσο περισσότερο υπήρχε το άγχος για τον Κεραυνό γιατί το τρίποντο ήταν αναγκαίο σε αυτό το παιχνίδι

Παρά το ότι έμειναν με δέκα παίκτες οι της Καλλιθέας είχαν την εδαφική υπεροχή αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις ειδικά με τους γρήγορους Τάσιο και Τσινιίκαληπου πέρασε νωρίτερα μέσα ο κ. Γαλτσίδης αλλά η επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος έπαιξαν τον ρόλο τους ώστε να μην έρθει ένα δεύτερο γκολ νωρίτερα.

Τελικά στις καθυστερήσεις όλοι οι του Κεραυνού ανακουφίστηκαν όταν το πλασέ του Τσινίκαλη έφερε το τελικό 2-0 Σημαντικό τρίποντο για την συνέχεια ήταν αυτό για το Ωραιόκαστρο και εκμεταλλευόμενος και τα άλλα αποτελέσματα πέρασε πάλι μέσα στην τετράδα σωτηρίας

Από την άλλη πλευρά πολύ καλή η παρουσία της Καλλιθέας σε μια δύσκολη έδρα και έδειξε ότι η ομάδα με την έλευση του κ Καβάση έχει παρουσιάσει ένα καλύτερο πρόσωπο αλλά πρέπει να γίνει ποιο απειλητική επιθετικά. Αυτό της έλειπε από το σημερινό παιχνίδι αλλά έπαιξε ρόλο και η κόκκινη κάρτα παίζοντας σχεδόν για μισή ώρα περίπου με δέκα παίκτες