1 - 4
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΥΜΙΝΩΝ — ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 1-4

Ένας μεταμορφωμένος Κεραυνός πέρασε από τα Κύμινα πετυχαίνοντας το εμφατικό 1–4 παίζοντας με ψυχή από το πρώτο λεπτό αλλά και με έξυπνη τακτική εφαρμόζοντας κατά πολύ μεγάλο ποσοστό τις οδηγίες του νέου προπονητή κ. Γαλτσίδη.

Από το 6ο λεπτό ο αρχηγός του Ωραιοκάστρου  Χαψάς έδωσε το σύνθημα της νίκης όταν μετά από κόρνερ η μπάλα έφτασε στο σημείο του πέναλτι και με ένα ανάποδο ψαλίδι την έστειλε στην γωνία του Βεζυρίδη έχοντας πλάι την εστία. Το γκολ αυτό ανάγκασε τους γηπεδούχους να ανεβάσουν την απόδοση τους αλλά ήταν καλά μπλοκαρισμένοι με αποτέλεσμα να δυσκολεύονται αρκετά.

Εκεί πάντως που άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους οι γηπεδούχοι ήρθε η φάση στο 26. όταν ο Πολιανίδης σε έναν όμιλο παικτών έδρασε γρήγορα και με πλασέ από κοντά έκανε το 0–2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Νωρίτερα στο 36΄ είχαμε διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό αλλά στην πρώτη απέκρουσε ο πολύ καλός Τσοτουλίδης και στην δεύτερη οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε ρεσιτάλ ευκαιριών και από τις δύο ομάδες πέραν από τα γκολ που σημειώθηκαν.. Στο 48′ ωραία ενέργεια ενός εκ των κορυφαίων του Κεραυνού Τσίτα από τα πλάγια ωραίο γύρισμα στον Τσινικάλη πλασέ του τελευταίου λίγο άουτ. Στην πρώτη του επίσκεψη στο β’ ημίχρονο η ομάδα του κ. Κεφαλά μείωσε σε 1–2. Συνήθης ύποπτος ο Χιντασέλλι ο οποίος μέσα από την περιοχή πλάσαρε βάζοντας ξανά την ομάδα του στο παιχνίδι.

Μεγάλη ευκαιρία με τον Τσίτα στο 58. από πλεονεκτική θέση έπιασε το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 69΄ νέα μεγάλη φάση για την ομάδα του κ Γαλτσίδη όταν πάλι από πλάγια ωραία ενέργεια του Τσίτα γύρισμα στο Τάσιο που είχε περάσει νωρίτερα σουτ του τελευταίου και απέκρουσε πάνω στην γραμμή ο Βεζυρίδης.

Στο 71΄ διπλό Τετατετ του  Ωραιοκάστρου πρώτα με τον Τάσιο και μετά με τον Τσίτα. Στο 73′ σειρά των Κυμίνων  να χάσουν τεράστια ευκαιρία όταν ο Χιντασέλι απέναντι σχεδόν από τον Τσοτουλίδη σούταρε λίγο άουτ. Στο 75′. γυριστό σουτ του Πεκριδη μέσα από την περιοχή μόλις άουτ

Στο 85′ ο ακούραστος Χαψάς πέρασε τρεις παίκτες των γηπεδούχων και απέναντι και πλάγια από τον Βεζυρίδη τον πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 1-3 και ουσιαστικά κλείδωσε το τρίποντο.

Το κερασάκι στην τούρτα στο μεγάλο αυτό διπλό του Κεραυνού έβαλε η μία από τις αλλαγές του κ. Γαλτσίδη ο Νιάνιας με κοντινό σουτ και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αμυντικών.

Όσο αλλαγμένος ήταν ο Κεραυνός προς το καλύτερο σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα πριν μια εβδομάδα άλλο τόσο αλλαγμένοι και σε κακή μέρα βρέθηκαν οι γηπεδούχοι.

Και για τις δύο ομάδες αυτό που ισχύει είναι ότι υπάρχει πολύ δρόμος ακόμη και νομίζω ότι έχουν τις δυνατότητες αυτές οι ομάδες να βρίσκονται μέσα στις τέσσερις που θα σωθούν μετά το τέλος των πλέι άουτ