“Κέρδισε” το ποδόσφαιρο στο ντέρμπι κορυφής Σοχός- Περιβολάκι

Στο «στείρο» 0-0 έληξε το πρωινό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Α κατηγορίας ανάμεσα σε Εθνικό Σοχού και Δόξα Περιβολακίου. Οι δυο πρωτοπόροι αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του Σοχού, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στα πρώτα λεπτά του αγώνα και να απειλούν με τον Χατζηαγοράκη, ο οποίος αστόχησε κατά σειρά σε τρία σουτ από πλεονεκτική θέση.

Το παιχνίδι είχε «τρελό» ρυθμό με τον Εθνικό να προσπαθεί να αναπτυχθεί ορθολογικά και την ομάδα της Δόξας να «χτυπάει» στην κόντρα με τις διαγώνιες μπαλιές του Παπαναστασίου στους Ιωάννου και Αδαμίδη, με τον Πρέτσι να σταματά τον τελευταίο σε γρήγορη εκτέλεση φάουλ και σουτ μέσα από την περιοχή λίγο μετά το ημίωρο.

Ο Σοχός πήρε τις «πρώτες» μπάλες και κυριάρχησε στον χώρο του κέντρου στο πρώτο ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα το Περιβολάκι ανέβασε τις γραμμές του με στόχο να πιέσει. Κατάφερε να κερδίσει παρά πολλά φάουλ και να δώσει ανάσες στην αμυντική του γραμμή. Από τις στατικές φάσεις δεν δημιουργήθηκαν παρ´ όλα αυτά ευκαιρίες. Ο ρυθμός του παιχνιδιού «έπεσε» απόρροια και των πολλών διακοπών. Παρ’ όλα αυτά σημειώθηκαν μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Σεβαστίδης «φώναξε παρών» στο τετ α τετ με τον Καμπέρι λίγο πριν το 60 έπειτα από κάθετη του Παρούση, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στον διαιτητή Καπρέτσο για πέναλτι σε προσωπική ενέργεια του Χατζηαγοράκη στο 64.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Τζόλης από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ, με τον Εθνικό να κλείνει το «κρεσέντο» ευκαιριών με τον Αλευρά στο 84, να μην μπορεί να κερδίσει τον Σεβαστίδη. Οι φιλοξενούμενοι με τα πάρα πολλά φαουλ που κέρδισαν, προσπάθησαν να βρουν την στιγμή τους στο ματς, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε γηπεδούχους και φιλοξενούμενους να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο με άριστη συμπεριφορά εκατέρωθεν.