Κερδίζει στο «σπίτι» του και κερδίζει πρωτάθλημα και άνοδο ο Ορφέας Σουρωτής

Εθνικός Πυλαίας – Ορφεας Σουρωτής 2-3

One man show του Μπενεχούτσου στην Πυλαία με χατ τρικ και διατήρηση προβαδίσματος (+1) στην μάχη του τίτλου, μια αγωνιστική πριν το τέλος για τον Ορφέα Σουρωτής ! Απόδραση και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ για τον Ορφέα στην προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος , όπου κατάφερε να κάμψει το εμπόδιο του Εθνικού Πυλαίας και να φυγει με το διπλό, κρατώντας την τύχη στα χέρια του όσον αφορά την υπόθεση κατάκτηση πρωταθλήματος.

Στον αμφίρροπο 3ο όμιλο της Α κατηγορίας, στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Εθνικός κατόρθωσε να προηγηθεί λίγο πριν το ημίωρο με σουτ από το ύψος της περιοχής αφού είχε απειλήσει νωρίτερα σε χαμένο τετ α τετ. Οι μπλε μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και φάνηκαν αρκετά διαβασμένοι μπλοκάροντας τους πρωτοπόρους και χτυπώντας στην αντεπίθεση. Παρ όλα αυτά σε κομβικό σημείο για την έκβαση του παιχνιδιού, στο 45+ σε γέμισμα των φιλοξενούμενων και ασταθής απόκρουση του κιπερ των γηπεδούχων, ο Μπενεχούτσος από κοντά ισοφάρισε. Το 1-2 δεν άργησε να έρθει αφού 10 λεπτά αργότερα, σε γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και σπάσιμο στην μικρή περιοχή, ο ίδιος παίκτης πλάσαρε ιδανικά για το 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους της Σουρωτής που έδωσαν βροντερό παρόν στο γήπεδο της Πυλαίας στηρίζοντας την ομάδα τους.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους κίτρινους και τριπλασιάσαν τα τέρματα τους ξανά με τον Μπενεχούτσο στο 78′ Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στον αγώνα στο 80′ όταν ο Κουταλιανός έκανε με όμορφο σουτ το 2-3 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, στο οποίο όμως δεν σημειώθηκε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά. Με το 3ποντο αυτό, ο Ορφέας προσπέλασε το δύσκολο εμπόδιο του Εθνικού και διατηρήθηκε στο +1 από την ΑΕ Πυλαίας, με την τελευταία αγωνιστική να θέλει να πανηγυρίσει με νίκη μέσα στο «σπίτι» του το πρωτάθλημα υποδεχόμενος τον Μέντεκα Καλαμαριάς