Κρατάει το +9, 10 «στροφές» πριν το φινάλε ο Εθνικός Σοχού

Εθνικός Σοχου- Εθνικός Λαγυνων 3-0

Στην 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας, αναμετρήθηκαν στον Σοχό οι δυο «Εθνικοί» του ομίλου. Δυο ομάδες με εντελώς διαφορετικούς στόχους στην φετινή χρονιά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισαν στα καρέ της την ομάδα των Λαγυνων.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών με τους Παρούση, Φούρτζιου, Χατζηαγοράκη και Καμπέρι. Λίγο μετά το 25ο λεπτό, σε φάση διαρκείας για τον Σοχό μετά από κόρνερ, ο Σαρίκης με δεξί σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με τον Παρούση τελικά να παίρνει το «ριμπάουντ» και να ανοίγει το σκορ με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής.

Ο επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τις ευκαιρίες στον στόχο να ξεπερνούν τις 15 ήδη στο πρώτο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά ο Καλαϊτζής κατά κύριο λόγο με εξαιρετική εμφάνιση και κατά δεύτερο οι αμυντικοί αποσοβούσαν τον οποιοδήποτε κίνδυνο.

Στην μοναδική φάση των φιλοξενούμενων, ακυρώθηκε ως οφσάιντ το τέρμα που επιτεύχθηκε από στατική φάση, το δεύτερο ακυρωθέν γκολ στην αναμέτρηση αφού για τον ίδιο λόγο ακυρώθηκε και τέρμα των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σοχός συνέχισε με το ίδιο τέμπο αλλά τα Λαγυνά αμύνονταν σθεναρά με τον Καλαϊιτζή να συνεχίζει να βάζει stop στους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα όταν σε τετ α τετ τους, ο τερματοφύλακας των Λαγυνών βρήκε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής. Το επιθετικό κρεσέντο χαμένων ευκαιριών για τον Εθνικό κορυφώθηκε λίγο μετά την μια ώρα αγώνα, όταν ο Γίλης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Καμπέρι ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Κάπου εκεί τα Λαγυνά, βρήκαν την στιγμή που έψαχναν στο παιχνίδι όταν σε σέντρα από τα δεξιά, ο Σέντερ φορ των γηπεδούχων αστόχησε σε κεφαλιά από κοντά. Το μοτίβο του αγώνα παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξε. Στον πίνακα των ποδοσφαιριστών που έχασαν μοναδικές ευκαιρίες, προστέθηκαν και τα ονόματα των Τσιόκα, Γίλη. Το «άγχος» για τους γηπεδούχους έφυγε στο 75ο λεπτό όταν ο Φούρτζιου με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0.

Λίγο πριν το 90′ και ο Χατζηαγοράκης πρόσθεσε το όνομα του στην λίστα των σκόρερ με χτύπημα φάουλ.. Άξιο αναφοράς του σημερινού παιχνιδιού, η εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Καλαϊτζή που κράτησε μέσα στο ματς την ομάδα του μέχρι το 70 λεπτό. Το τελικό σφύριγμα του έμπειρου ρεφ Στραντζαλίδη βρήκε τις δυο ομάδες να αποχωρούν σε εξαιρετικό κλίμα από τον αγωνιστικό χώρο.