Με χατ τρικ Παρούση και εντυπωσιακό 1-6 συνεχίζει αήττητος ο Σοχός

Ένωση Συκεών- Εθνικός Σοχου 1-6

Επιστροφή στα παιχνίδια, επιστροφή και στις νίκες για τον Εθνικό Σοχου, ο οποίος πέρασε με «σπασμένα φρένα» από το ΔΑΚ Συκεών , κερδίζοντας με το ευρύ 1-6 την τοπική Ένωση. Σε ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας και σε ένα μουντό σκηνικό, οι δυο ομάδες έψαχναν η καθεμία για τους δικούς της λόγους το 3ποντο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και σε ταχύτατη αντεπίθεση από τα δεξιά με τον Παρούση «έγραψαν» το 0-1 λίγο μετά το 10λεπτο. Πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και αφού ο Φούρτζιου έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 0-2 λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 18, ο ίδιος παίκτης «κρέμασε» με διπλή προσπάθεια τον αντίπαλο κιπερ.

Η Ένωση προσπαθούσε να βρει τα «πατήματα» της και να κυκλοφορήσει την μπάλα ορθολογικά, κάτι το οποίο δεν κατόρθωσε να επιτύχει. Από στατική φάση ήρθε το 0-3 για τους μπλε με τον Τσεβρεντζη να βρίσκει στο πρώτο δοκάρι τον Φουρτζιου και τον τελευταίο να «τσιμπάει» την μπάλα και να την στέλνει στην απέναντι γωνία. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας μέτρα στο γήπεδο, άφησαν αρκετά κενά στα μετόπισθεν.

Σε μια ακόμη γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από τον Εθνικό και λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Παρούσης σκόραρε ξανά και διεύρυνε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Στο δεύτερο ημίχρονο ο coach Στεφανόπουλος ξεκούρασε όσο το δυνατόν μπορούσε κάποιους ποδοσφαιριστές του και είδε με ευχαρίστηση την ομάδα του να διατηρεί την ίδια ένταση και να σκοράρει ξανά λίγο μετά την μια ώρα αγώνα με τον νεοεισελθών Καμπέρι με σουτ από διαγώνια θέση. Η Ένωση χωρίς ψυχολογία πλέον πήγαινε σε γρήγορες επιθέσεις και έψαχνε τις διαγώνιες μπαλιές στον αριστερό εξτρέμ της.

Ο Εθνικός από την άλλη, έψαχνε ορθολογικά με καλή κυκλοφορία της μπάλας την σωστή επιλογή. Το 0-6 πέτυχε και πάλι ο Παρούσης σημειώνοντας χατ-τρικ με σουτ έξω από την περιοχή. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να εκμεταλλευτούν ολιγωρία στην άμυνα του Εθνικού και να σκοράρουν από κοντά για το τελικό 1-6 σε ένα παιχνίδι που θα κοιτάξουν να ξεχάσουν γρήγορα και να ανακάμψουν αγωνιστικά.

Για τους νικητές αγωνίστηκαν οι : Πρέτσι, Τζόλης, Ζαχαριάδης , Αντωνίου, Αθανασιάδης, Γιαννακάκης, Χατζηαγοράκης, Τσεβρεντζής, Σαρίκης,Φούρτζιου, Παρούσης και οι Καλτσίδης, Καμπέρι,Λάτσκα, Κωστούδης και Κωστίδης.