Μεγάλο διπλό με ανατροπή για τον πρωτοπόρο Εθνικό Σοχού

Μακεδονικός Αγίου Βασιλείου Εθνικός Σοχού 1-3

Στην 17η στροφή του πρωταθλήματος, αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του Αγίου Βασιλείου δυο ιστορικές ομάδες της ΕΠΣΜ. Ο αέρας έκανε έντονη την εμφάνιση του καθ’ όλη την διάρκεια του 90λεπτου δυσχεραίνοντας τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών σε έναν βεβαρυμένο και σκληρό αγωνιστικό χώρο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κέρδισαν πέναλτι στο 12ο λεπτό όταν ο Μπρέγκου ανατράπηκε απ’ τον Αντωνίου και ο διαιτητής Παγώνης υπέδειξε ορθά την «εσχάτη» των ποινών. Από τα 11 βήματα ο Καπετάνογλου κέρδισε τον Πρέτσι και έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Εθνικός απείλησε με τον Φούρτζιου να αστοχεί σε τετ α τετ και τελικώς να φτάνει στην ισοφάριση με τον Καμπερι που κατόρθωσε με δυνατό σουτ από κοντά να επαναφέρει την ισορροπία 1-1.

Εθνικός πήρε την υπεροχή μετά το 20 λεπτο και προσπάθησε ορθολογικά να επιτεθεί, με τους γηπεδούχους να επιχειρούν να χτυπήσουν στην κόντρα. Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και έφτασαν στο 1-2 με τον κίπερ των γηπεδούχων να λέει «όχι» σε ατομική ενέργεια και σουτ του Γίλη από κοντά. Το παιχνίδι μετά το 70 άνοιξε με τις δυο ομάδες να ψάχνουν το γκολ της νίκης. Ο γκολκίπερ του Μακεδονικού σταμάτησε ξανά τον Καμπέιι από κοντά αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο λίγο αργότερα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και ασταθές διώξιμο των παικτών του Μακεδονικού, ο Παρούσης με γυριστό «ψαλίδι» έδωσε προβάδισμα στους μπλε!

Στα εναπομείναντα 15 λεπτά ο coach Κοτσέρογλου «ανακάτεψε» την τράπουλα και πέρασε όποιον μεσοεπιθετικό μπορούσε στον αγωνιστικό χώρο. Παρ’ όλα αυτά ο Μουλαράς δεν απειλήθηκε από κάποια ουσιαστική φάση. Στα 6 λεπτά καθυστερήσεων του ρέφερι Παγώνη και λίγο πριν ολοκληρωθούν, υπεδείχθη παράβαση-πέναλτι στο υψωμένο χέρι του αμυντικού του Αγίου Βασίλειου, το οποίο μετουσιωσε σε γκολ ο Γίλης «γράφοντας» το τελικό 1-3.

Το τελικό σφύριγμα του ρέφερι βρήκε τις δυο ομάδες να αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο σε άψογο κλίμα σε έναν αγώνα που διατήρησε στα ύψη την αγωνία των φιλάθλων και σκόρπισε «χαμόγελα» στον Σοχό.