«Μεθυσμένη πολιτεία» η Αυγή πανηγυρίζει την άνοδο στην Α1

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε ΟΛΑ, Ιάσων και Φίλυρο έκαναν κατάθεση ψυχής στο γήπεδο της Αυγής, με τους γηπεδούχους τελικά να στέφονται πρωταθλητές και να παίρνουν το εισιτήριο για την μεγαλύτερη τη τάξει κατηγορία της ΕΠΣΜ. Από την άλλη η Α.Ε. συνεχίζει το ταξίδι της για την άνοδο μέσω των play-off των καλύτερων δεύτερων που εκκινούν το ερχόμενο Σάββατο!

Σε μια αναμέτρηση διαφήμιση του ποδοσφαίρου, σε ένα κατάμεστο γήπεδο με φιλάθλους και των δυο ομάδων να κατακλύζουν το δημοτικό γήπεδο της Αυγής και με τον καιρό να κάνει τα δικά του παιχνίδια, οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα και συγκινήσεις που δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν τις μεγαλύτερες κατηγορίες, υπενθυμίζοντας μας για ακόμη μια φορά γιατί το ποδόσφαιρο είναι ο «Βασιλιάς των σπόρ»!

Παρά την έντονη βροχόπτωση πριν την έναρξη του ματς, ο αγωνιστικός χώρος πήρε «άριστα» και βοήθησε να παιχτεί ποδόσφαιρο. Ήδη στο 3ο λεπτό παρ’ όλα αυτά «έριξε» χαλάζι με τον κύριο Γ.Παπαδόπουλο και τους βοηθούς του, Τοροσιάδη και Πάτρα να στέλνουν τις ομάδες στα αποδυτήρια για 15 περίπου λεπτά μέχρι να κοπάσει η κακοκαιρία και το όλο σκηνικό να καταλήγει σε έντονη ηλιοφάνεια στο δεύτερο ημίχρονο. Άξιο αναφοράς και πριν τον όλο σχολιασμό των πεπραγμένων είναι η εξαιρετική επιλογή της διαιτητικής τριάδας από την ΕΠΣΜ, η οποία ήταν αλάνθαστη και έφερε εις πέρας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι περνώντας απαρατήρητη.

Οι δικαστές του δευτερολέπτου, τον τελευταίο καιρό στα παιχνίδια της Ένωσης, έχουν βρεθεί στην «δίνη του κυκλώνα» παρά το γεγονός ότι δεν αποτελούν τίποτα περισσότερο από άνθρωπους, που όπως και οι ποδοσφαιριστές κάνουν λάθη.

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, το Φίλυρο απείλησε πρώτο με τον Μπουλαλά, με την Αυγή να απαντά με την ευκαιρία του Γιαννακίδη στο πρώτο τέταρτο. Προσπαθώντας να απειλήσει με φορτώματα της μπάλας από τα πλαγιά και τα μεγάλα αράουτ του Ουρδούδη, ο Ιάσων «έφερνε» την μπάλα με γεμίσματα μέσα στην περιοχή με τους Αμαλίδη και Τσότρα να κερδίζουν τις περισσότερες μονομαχίες ψηλά. Η ομάδα της ΑΕ, αφού απείλησε από στημένη φάση εκ νέου, κατόρθωσε να προηγηθεί με τον Μπουλαλά, λίγο πριν το ημίωρο όταν οι ποδοσφαιριστές της παίζοντας «βόλεϊ» στην περιοχή του Ιάσονα, έκαναν το 0-1 με κεφάλια του πολύπειρου εξτρέμ από κοντά.

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να απειλήσουν με τους Σπάση, Θεοδοσίου να αστοχούν σε ευκαιρίες εκατέρωθεν. Από τα κόρνερ του Αθανασιάδη, δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για την ισοφάριση αλλά για ακόμη μια φορά η αμυντική λειτουργία του Φιλύρου αμύνθηκε αποτελεσματικά. Προσπαθώντας να παίξουν μπάλα οι γηπεδούχοι με τους Ζηρίδη και Λαφτσιδη από τις πτέρυγες, άφησαν φυσιολογικά κενά στα μετόπισθεν με τους επικίνδυνους Κελσίου και Μπουλαλά να προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους.

Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» και αφού κυκλοφόρησαν την μπάλα εξαιρετικά από τα δεξιά προς τα αριστερά, ο Ζηρίδης βρήκε τον Τσελεκίδη μέσα στην μεγάλη περιοχή ο οποίος ισοφάρισε με εξαιρετική κεφαλιά στο 50ο λεπτό. Ότι ακολούθησε από εκείνο το λεπτό και αργότερα περισσότερο προσιδιάζει σε σκηνές «θριλερ» παρά σε ποδοσφαιρικό παιχνίδι. Η ομάδα της Αυγής παίρνοντας ψυχολογία κυκλοφορούσε με ηρεμία την μπάλα με τους φιλοξενούμενους να ανακατεύουν την «τράπουλα» μέσω του Θ.Ματελόπουλου και να βρίσκουν και πάλι την λύση, παίρνοντας για ακόμη μια φορά το προβάδισμα από στατική φάση κόρνερ με τον Μάτζιο να πλασάρει απο κοντά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Η ψυχολογία άλλαξε στρατόπεδο με τους φιλοξενούμενους να χάνουν ευκαιρία για το 1-3. Κάπου εκεί, «μίλησαν» οι χρυσές αλλαγές του Ηλία και Δημήτρη Ζωμένου, με τους Αναστασιάδη, Αγαπητό, Χαντζιάρα και Ζαχαράκη να αλλάζουν άρδην την εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι παίρνοντας εκ νέου ρίσκα στο παιχνίδι ουσιαστικά με τους Μυλωνά-Τεκιδη, και Αθανασιάδη ως «καθαρό» 6αρι, να διασφαλίζουν τα μετόπισθεν, έπαιξαν φουλ επίθεση και δικαιώθηκαν στο 80ο λεπτό.

Σε κάθετη πάσα από τον χώρο του κέντρου, ο Σπάσης κέρδισε φάουλ σε πλεονεκτική θέση. Η κλεψύδρα τελείωνε, με την νεανική-φιλόδοξη και ψυχωμένη ομάδα του Φιλύρου να είναι κοντά σε ένα «παλικαρίσιο» διπλό. Σε κομπίνα του φαουλ, ο Λαφτσιδης πέρασε την μπάλα χαμηλά δίπλα απ το τείχος κάνοντας το 2-2 μπροστά σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Το ζητούμενο για την ομάδα της Αυγής,η οποία βολεύονταν και με τον ένα πόντο, είχε επιτευχθεί. Παρ’ όλα αυτα στα εναπομείναντα λεπτά «έσπασαν» καρδιές.

Το Φίλυρο, καταθέτοντας στο βαρύ τερέν και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων του, απείλησε εις διπλούν από στημένες φάσεις, χωρίς παρ’ όλα αυτά να βρει στόχο. Οι έμπειροι ποδοσφαιριστές του Ίασων έλεγξαν τον ρυθμό κρατώντας το 2-2. Το τελευταίο σφύριγμα του σουπερλιγκάτου Ι. Παπαδόπουλου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν σαν «μικρά παιδιά» το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Ά 1, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν από το γήπεδο με ένα ζεστό χειροκρότημα παρά την ανεπιτυχή προσπάθεια τους από τους φίλους της ομάδας, οι οποίοι παρά το ανεπιτυχές αποτέλεσμα αναγνώρισαν την μεγάλη προσπάθεια της ΑΕ απέναντι στο φαβορί βάσει ονομάτων του ομίλου. Έτσι, η τεράστια προσπάθεια του Κύρου Αγαθαγγελίδη και της παρέας του, η οποία άλλαξε μοντέλο διοίκησης και στηρίχθηκε-βρίσκοντας πόρους στην συλλογική αγάπη των κατοίκων της Αυγής για τον σύλλογο «καρποφόρησε» και οι Αργοναύτες γύρισαν εκεί που ανήκουν!