Νίκη ψυχολογίας και 3 στα 3 για Σοχό πριν το ντέρμπι κορυφής με Περιβολάκι

Στο γήπεδο του Ηρακλείου διεξήχθη ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δυο ομάδες με διαφορετικούς στόχους. Η τοπική ομάδα προσπαθώντας να «ρεφάρει» το κακό ξεκίνημα της στο πρωτάθλημα έψαχνε βαθμό ή βαθμούς στον αγώνα με τον Εθνικό Σοχού.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πήραν τα «ηνία» του παιχνιδιού και βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ στο 15ο λεπτό, όταν ο Καμπέρι με ένα σπάνιας μορφής γκολ για τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, έπιασε το ανάποδο «ψαλίδι» μέσα στην μικρή περιοχή και έβαλε μπροστά τους μπλε!

Η Νίκη αναθάρρησε και βγήκε απ το «καβούκι», χάνοντας ευκαιρία από κοντά με τον Καρασταύρου, πριν διαμαρτυρηθεί έντονα για κράτημα-πέναλτι μέσα στην αντίπαλη περιοχή λίγο μετά το ημίωρο. Αυτό αφύπνισε τους φιλοξενούμενους που λίγο έλειψε να διπλασιάσουν το σκορ όταν σε φάση διαρκείας ο Χατζηαγοράκης από κοντά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο ο Εθνικός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και το κατάφερε. Ο Παρούσης από δεξιά κέρδισε πέναλτι στο 52ο λεπτό, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Χατζηαγοράκης. Η ψυχολογία πήγε με το μέρος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι «περνώντας» «φρέσκα» πόδια στον αγωνιστικό χώρο έχασαν σωρεία ευκαιριών με τους Καμπέρι (εις διπλούν), Τσεβρεντζή, Αλευρά να μην μπορούν να σκοράρουν από πλεονεκτικές θέσεις.

Η Νίκη Ηρακλείου απείλησε με τον Μόσχου από στατική φάση και απευθείας χτύπημα φάουλ. Λίγο πριν το 75, ο Τζολης «έγραψε» με πλασε το 0-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν για 2η συνεχόμενη αγωνιστική το 0 στα μετόπισθεν και στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι πρωτοπόρων με την «συγκάτοικο» στην πρώτη θέση Δόξα Περιβολακίου, την Κυριακή στις 11.30 το πρωί στο γήπεδο του Σοχου.