«Πάτησε» κορυφή και διατηρείται στο «παιχνίδι» της ανόδου ο Ορφέας Σουρωτής

Π.Ο. ΜΑΛΑΚΟΠΗΣ ΠΥΛΑΙΑΣ -ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ 2-3

Συναρπαστικό παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό είχαμε στην Πυλαία. .Μεγάλος νικητής ο ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ ο οποίος εκμεταλλέυτηκε και το στραβοπάτημα της ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ και την ισοβάθμησε στην πρώτη θέση. Πολύ δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι παίκτες του κ. Βλάχου με σκοπό να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους.

Ο πρώτος σκόρερ όμως του ομίλου Μπενεχούτσος είχε διαφορετική άποψη και στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη της Σουρωτής στην εστία του Κωφού άνοιξε το σκορ μόλις στο 10΄. Μετά από ωραία επιθετική ενέργεια η μπάλα ήρθε στον Μπενεχούτσο ο οποίος έκανε το 0-1. Ανέβασαν απόδοση οι φιλοξενούμενοι και με την πολύ επικίνδυνη μεσοεπιθετική γραμμή που διαθέτουν έφτασαν στο 0-2 στο 18΄.

Οργανωμένη επιθετική ενέργεια από τα πλάγια και ο εξαιρετικός Φλώρος Γιάννης με συστημένη σέντρα έστειλε την μπάα στον έμπειρο Φοινικόπουλο και αυτός με υποδειγματική κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ της ομάδος του.

.Το ημίχρονο έκλεισε με ένα γκολ των γηπεδούχων στο 42΄ με γυριστό σουτ του Μαζαράκη σε μια ακίνδυνη φάση όπου έγινε λάθος απόκρουση από αμυντικό της ΣΟΥΡΩΤΗΣ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη φάση για τον ΟΡΦΕΑ με τον Μπενεχούτσο που ήταν μέσα σε όλες τις επιθετικές ενέργειες της ΣΟΥΡΩΤΗΣ……Στην συνέχεια για ένα διάστημα δεν ήταν τόσο καλός ο ΟΡΦΕΑΣ αδικαιολόγητα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προσπαθήσουν για την ισοφάριση

Δύο μεγάλες φάσεις είχαν για να το πετύχουν αυτό πρώτα στο 66′ με τον Χ”Ιωαννίδη και έπειτα σε ανεπανάληπτο Τετατετ του Κωλέτη που απέκρουσε σωτήρια ο Βαξεβανης.

Στο 81′. μετά από ακόμα μια ωραία επιθετική προσπάθεια των παικτών του κ Πασούδη η μπάλα μετά από εξαιρετική σέντρα ήρθε στο αριστερό πόδι του Τόλα και αυτός με μονοκόμματο σουτ έκανε το 1-3 μέσα σε πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων.

.Επειδή όμως ο αγώνας τελειώνει με το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή έτσι και οι παίκτες του ΠΟ ΜΑΛΑΚΟΠΗΣ ΠΥΛΑΙΑΣ δεν τα παράτησαν και μείωσαν εκ νέου στο 89 με προβολή από κοντά πάλι του Μαζαράκη που μπήκε σφήνα σε έναν όμιλο παικτών του ΟΡΦΕΑ που δεν μπόρεσαν να διώξουν την μπάλα

Τα 5 λεπτά καθυστερήσεων φάνηκαν “αιώνας ” για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι άντεξαν τελικά παίρνοντας ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο που τους έφερε στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με την ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ