Πέρασε «αέρας» από την Α’ κατηγορία ο Εθνικός Σοχού

Στην Α1 ο Εθνικός Σοχου.. με «χορταστικό» τρόπο!

5-3 νίκη επί του Ποντιακού Πολυδενδρίου! Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με ιδανικές συνθήκες για ποδόσφαιρο, σε ένα γήπεδο στολίδι αναμετρήθηκαν δυο ομάδες που ήρθαν για να παίξουν ποδόσφαιρο! Ήδη από πολύ νωρίς, ο Σοχός πήρε την κατοχή της μπάλας και κέρδισε πέναλτι στο 5′ με τον Καμπέρι. Ο Γίλης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά αστόχησε.

Οι κίτρινοι θέλοντας να παίξουν ποδόσφαιρο, δεν κρύφτηκαν στον αγωνιστικό χώρο, στοιχείο που βοήθησε να δούμε ένα παιχνίδι με «τρελό» ρυθμό. Μάλιστα «σόκαραν» τους μπλε , στο 15 με τον Τσέτσο να εκμεταλλεύεται αμυντική ανισορροπία και να γράφει το 0-1 με όμορφο πλασέ.

Παρ’ όλα αυτά ο Εθνικός, με καλή κυκλοφορία της μπάλας απειλούσε διαρκώς. Σε εκτέλεση φάουλ, ο Αντωνίου πρόλαβε τον Γαλή και κέρδισε εκ νέου πέναλτι, με τον Χατζηαγοράκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικιέται από τον κίπερ των φιλοξενούμενων.

Το 1-1 παρ’ όλα αυτά δεν άργησε να έρθει με τον Χατζηαγοράκη με ατομική προσπάθεια να φέρνει το ματς στα ίσια. Ο Ποντιακός με πολλά τρεξίματα και πλάνο στο παιχνίδι του, ανέβηκε στο γήπεδο και διεκδίκησε με αξιώσεις το προβάδισμα. Λίγο έλειψε και να το πετύχει εκ νέου με τον Τσέτσο. Το ανοιχτό παιχνίδι βοήθησε τους γηπεδούχους να βρουν πολλές ευκαιρίες. Σε μια από αυτές, και συγκεκριμένα σε τετ α τετ, ο Καμπέρι ισοφάρισε σε 2-2 στο 30′ ενώ δύο λεπτά πριν έχανε με 1-2. Το 3-2 με κεφάλια « οβίδα » έκανε ο Τσιόκας μετά από κόρνερ.

Ωστόσο ο Ποντιακός σε όμορφη κυκλοφορία της μπάλας μπήκε ξανά στο παιχνίδι σκοράροντας από κοντά σε φάση διαρκείας. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο φρενήρης ρυθμός διακόπηκε. Ο Εθνικός έλεγχε περισσότερο το παιχνίδι και έκανε το 4-2 λίγο μετά την ολοκλήρωση μιας ώρας αγώνα με ένα γκολ- «ποίημα» του Φούρτζιου έπειτα από όμορφη συνεργασία των μπλε!

Κι όμως, ο Ποντιακός δεν τα παράτησε. Στο 82ο λεπτό ο αρχηγός του, Τσατσος ρολαρε όμορφα μέσα στην περιοχή και έκανε το 4-3! Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και συγκεκριμένα στο 85ο λεπτό με τους Χατζηαγοράκη-Αθανασιάδη-Καλτσίδη να συνεργάζονται όμορφα και τον Καμπέρι να «κρεμάει» τον Γαλή, γράφοντας το τελικό 5-3 και οριστικοποιώντας την υπόθεση πρωτάθλημα για τον Εθνικό Σοχού, 3 αγωνιστικές πριν το τέλος και με διαφορά +11 απ την δεύτερη πλέον Δόξα Ρετζικίου.