Σούπερ Γίλης «υπέγραψε» την 13η νίκη του Σοχού

Εθνικός Σοχου – Νίκη Ηρακλείου 3-0

Το αήττητο σερί του διεύρυνε ο Εθνικός παίρνοντας μια όχι και τόσο εύκολη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Νίκης Ηρακλείου. Σε ένα αρκετά νευρικό και με πολλά λάθη πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός ότι είχαν τα «ηνία» του παιχνιδιού, δεν κατόρθωσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Νίκης, η οποία πήρε εξαιρετικό βαθμό και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Ο Σοχός απείλησε μόνο με μακρινά σουτ του Χατζηαγοράκη, Παρούση, Καμπέρι με το Ηράκλειο να προσπαθεί κυρίως με τις εμπνεύσεις του Μόσχου να προκαλέσει ρήγματα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός μπήκε με άλλη διάθεση στο ματς και γρήγορα προηγήθηκε όταν στο 47΄ μετά από κλέψιμο στο κέντρο, ο Χατζηαγοράκης πέρασε μπαλιά στον χώρο για τον Τζόλη, με τον τελευταίο να σπάει την μπάλα και τον Γίλη να γράφει από κοντά το 1-0.

Σε σωρεία ευκαιριών στα επερχόμενα 10 λεπτά, οι Γίλης, Καμπέρι, Καλτσίδης αστόχησαν με την Νίκη Ηρακλείου να δείχνει τις διαθέσεις της, απειλώντας κυρίως από στατικές φάσεις!

Ψάχνοντας το τέρμα της ισοφάρισης, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τις αποστάσεις τους στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Εθνικός. Σε μια ακόμη συνεργασία από δεξιά και σπάσιμο της μπάλας στο 70ο λεπτό, ο Τζόλης βρήκε ξανά τον Γίλη και ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι «απελευθέρωθηκαν» και έφτασαν και σε τρίτο τέρμα στο 85΄ όταν μετά από κλέψιμο της μπάλας και γρήγορη κυκλοφορία, ο Τσιόκας «χρίστηκε» σκόρερ «γράφοντας» το τελικό 3-0 .

Οι δυο ομάδες αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο σε «υγιές» κλίμα, δίνοντας «ευχές» εκατέρωθεν για καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Αρνητικό γεγονός στο παιχνίδι ο τραυματισμός ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων λίγο πριν το τέλος με ευχή όλων να μην είναι κάτι σοβαρό για την ομάδα του coach Τσιτακη.