Το πανόραμα της «κουτσουρεμένης» 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α’κατηγορίας

Το πανόραμα της «κουτσουρεμένης» 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α κατηγορίας.

Η κακοκαιρία «Alexis» έπληξε τον 2ο όμιλο της ΕΠΣΜ εκεί που σημειώθηκαν οι 3 από τις 5 αναβολές αγώνων σε όλες τις κατηγορίες της Ένωσης. Στα λευκά ντύθηκαν τα γήπεδα του Σοχου, Φιλύρου και Ασβεστοχωρίου ήδη από νωρίς το πρωί της Κυριακής με αποτέλεσμα να αναβληθούν οι προγραμματισμένοι αγώνες. Κερδισμένος αυτής της αγωνιστικής ο Κεραυνός Κολχικού, ο οποίος πάτησε κορυφή μετά την χορταστική (4-2) νίκη εντός έδρας απέναντι στην Νίκη Ηρακλείου και μάλιστα με ανατροπή. Οι πράσινοι πάτησαν γκάζι στο 2ο ημίχρονο.

Από την άλλη η Νίκη Ηρακλείου δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε βαθμούς ή βαθμό το εκπληκτικό της πρώτο 30 λεπτο στο γήπεδο όπου και προηγήθηκε 0-1 με τον Γουνιώτη. Στα ματς του Σαββάτου, τεράστιο διπλό έβγαλε η Δόξα Αγίου Παύλου μέσα στην Δόξα Ρετζικίου. Παιχνίδι που έγινε υπό έντονο αέρα και είχε διακυμάνσεις στο σκορ με την ομάδα απ τον Άγιο Παύλο να σκοράρει στα τελευταία λεπτά και να παίρνει μια νίκη-ανάσα για την συνέχεια.

Ο Αίας κέρδισε με 3-0 την ομάδα των Λαγυνών και «αναρριχήθηκε» στην μέση του βαθμολογικού πίνακα, βλέποντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία . Στο επίσης πρωινό παιχνίδι της Κυριακής ο ιστορικός Γ.Σ. Ηλιούπολης πήρε πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα της Δόξας Περιβολακίου. Προηγήθηκε με το «καλημέρα» στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος. Η Δόξα αν και κυριάρχησε σε όλο το υπόλοιπο του αγώνα, δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες της (πληγώθηκε για μια ακόμη φορά σε πλαστικό γήπεδο μετά την ήττα της από το Αίαντα Ευόσμου) και πηγαίνει στο ντέρμπι με το Κολχικό την επόμενη αγωνιστική με μοναδικό στόχο την νίκη για να διατηρηθεί σε τροχιά κορυφής.

«Σπαζοκεφαλιά» για την ΕΠΣΜ ο ορισμός των εξ αναβολής αγώνων, ο οποίος πιθανολογούμε ότι θα είναι μέσα στο αμέσως επόμενο χρονικο διάστημα των δυο εβδομάδων.