Μόνη δεύτερη η ΑΕ Ευόσμου – Πολλά παράπονα από Αυγή

2 - 0
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

Σπουδαίο ματς στα Μάλγαρα με νικήτρια την ΑΕ Ευοσμου και πολλά παράπονα του Ιάσονα Αυγής για την διαιτησία. Σε ένα γήπεδο το οποίο βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αυτό των Μαλγάρων. με συνθήκες θερμοκρασίας ιδανικές αρκετό κόσμο από τις δυο ομάδες αλλά και ουδέτερο, όλα προμήνυαν έναν αγώνα αντάξιο της ιστορίας των δυο ομάδων.
Οι Αργοναύτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και διαμαρτύρονται έντονα για μια φάση που ακυρώθηκε γκολ από τον επόπτη, για το οποίο «φωνάζουν» ότι ξεκίνησε από πλάγιο αουτ και για μια φάση που δεν δόθηκε υπέρ τους πέναλτι σε χέρι του αντιπάλου. Μετά το «μουδιασμένο» 15 λεπτο η ΑΕ, πήρε τα «ηνία» του παιχνιδιού. Με κυκλοφορία της μπάλας, πλαγιοκοπησεις με Τανγκου-Πολίτη και την κινητικότητα των Αντωνακόπουλου-Ντόκου-Ξανθόπουλου, «γέμιζε» τον χώρο του κέντρου και στόχευε σε κάθετο ποδόσφαιρο και υπεραριθμίες.
Φάση για τους γηπεδούχους προέκυψε μόνο από στατικές φάσεις καθώς οι «Αργοναύτες» αμύνονταν με πολλά άτομα πίσω απ την μπάλα. Λίγο πριν την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν γρήγορα την μπάλα, Ο Ξανθοπουλος πήρε την μπάλα με πρόσωπο και πέρασε στον κατάλληλο χρόνο κάθετη πάσα στον Πολίτη, ο οποίος κινούμενος διαγώνια πάτησε περιοχή και νίκησε τον Καράμπελα για το 1-0 στο 43 λεπτο.

Στο ημίχρονο η διοίκηση του Ιάσονα διαμαρτυρήθηκε στην διαιτησία για τα πεπραγμένα του πρώτου μέρους. Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και για περίπου 15 λεπτά είχαν τον έλεγχο χωρίς ωστόσο να βρουν λύσεις, δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν μια αξιόλογη τελική προσπάθεια.

Οι δυο προπονητές ήδη από τις αρχές του 2ου ημιχρόνου «φρέσκαραν» τις 11αδες τους και προχώρησαν σε διορθωτικές αλλαγές. Ο ρυθμός έπεσε με την ΑΕ να απειλεί και να προειδοποεί πριν στο 65ο λεπτο ο Ιορδανίδης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή «κρέμασε» με το κεφαλιά τον κίπερ των φιλοξενούμενων, εκμεταλλευόμενος σεντρα απ τα αριστερά και καιροφυλακτώντας στο 2ο δοκάρι.
Παρά τον πολύ χρόνο που απέμενε στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε τίποτε το αξιόλογο με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.