Μεγάλη νίκη επί ενός σπουδαίου Ηρακλή Αμπελοκήπων για Κεραυνό

2 - 1
Τελικό Αποτέλεσμα

Αναλυτικά

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ  2-1

Ένα συναρπαστικοτατο παιχνίδι έγινε στο Ωραιόκαστρο με πολλές δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων που αποζημίωσε με το παραπάνω τους εκατό και πλέον φιλάθλους που το παρακολούθησαν.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες και του Κεραυνού αλλά και του Ηρακλή να έχουν ισορροπία στις κινήσεις τους, να έχουν από μια καλή ευκαιρία και οι δυο για να ανοίξουν το σκορ. Πρώτα οι φιλοξενούμενοι με τον Αποστολίδη αλλά απέκρουσε με προβολή ο Μακρόπουλος και αργότερα οι γηπεδούχοι με τον Καρανδρέα σε γυριστό σουτ ενώ ήταν ανενόχλητος μέσα στην περιοχή.

Στο 29′. μετά από καλοκτυπημένο φάουλ των γηπεδούχων βρέθηκε αμαρκάριστος ο έμπειρος Τσίτας μέσα στην περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ.. Το 1-0 ήταν και σκορ ημιχρόνου αφού η ομάδα των Αμπελοκήπων δεν μπόρεσε να αντιδράσει μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου. Η επανάληψη ξεκίνησε με ένα ανεπανάληπτο χαμένο Τετατετ του Τσίτα που δεν μπόρεσε να πλασάρει τον σχεδόν πεσμένο Τσιαπανίτη με τον γκολκίπερ του Ηρακλή να αποκρούει με τα πόδια.

Νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία για το Ωραιόκαστρο στο 61′ αλλά πάλι ο Τσιαπανότης και στις δύο περιπτώσεις έδειξει εξαιρετικά αντανακλαστικά. Δύο καλές φάσεις είχε στην συνέχεια η ομάδα του κ. Αβραμίδη αλλά ο Τσοτουλίδης ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε και στις δύο περιπτώσεις

Στο 78΄έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ ο Κεραυνός αλλά ο έμπειρος αρχηγός του Χαψάς εκτέλεσε άτσαλα το πέναλτι που κέρδισε ο Παπαϊωάννου βάζοντας περισσότερο άγχος στους συμπαίκτες του. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν   κατά τον καλύτερο τρόπο οι φιλοξενούμενοι που πίεσαν και κατάφεραν να έρθουν στην ισοφάριση στο 83΄.

Συγκεκριμένα μετά από φάουλ που έγινε από πλάγια ο ένας από τους διακριθέντες όλου του γηπέδου και αρχηγός του Ηρακλή Παναγιωτίδης με φοβερή γυριστή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πολύ σταθερό Τσοτουλίδη κάνοντας το 1-1

Όπως όμως μέσα στα Κύμινα στο προηγούμενο παιχνίδι έτσι και τώρα ο εκ των κορυφαίων του γηπέδου αρχηγός του Ωραιοκάστρου Χαψάς με άψογο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κτύπημα φάουλ στο 90 + έγραψε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των γηπεδούχων δίνοντας το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και δείχνοντας ότι πραγματικά φαίνεται ανανεωμένος και ποιο ψυχωμένος ο στην δύσκολη διαδικασία των πλέι άουτ.